Përfitimet në karrierë kur jeni profesionist i lirë -

Përfitimet në karrierë kur jeni profesionist i lirë

Përfitimet në karrierë kur jeni profesionist i lirë

Jeni të lodhur nga rutina tradicionale e orarit të punës 9:00 – 5:00? Mësoni rreth përfitimeve kryesore për një karrierë të pavarur, ose freelance, dhe pse ajo mund të jetë e përshtatshme për ju.

Për shumë njerëz që kanë nevojë për punë shtesë, puna e pavarur mund të jetë një alternativë e mrekullueshme për të ndihmuar stilin tuaj të jetesës.

Profesionistët e lirë mund të punojnë në industri të ndryshme, nga mikpritja, te teknologjia e informacionit, por si mund të shfrytëzohet kjo mundësi për të pasur sukses në karrierë?

Punoni nga kudo

Dëshironi më shumë liri dhe aftësi për të zgjedhur vendndodhjen tuaj të punës?

A mund ta shihni veten duke punuar nga një ishull? Kur punoni i pavarur, ju duhet të zgjidhni se ku punoni.

Shumë punë freelance bëhen në distancë, si puna e transkriptimit, copywriting, ose dizajni, kështu që mënyra juaj e punës është tërësisht fleksibël dhe varet nga ju.

Disa punë freelance mund të kenë vendndodhje të përcaktuara, por ju mund të zgjidhni se çfarë kontratash të pavarura të merrni, për shkak se ju jeni shefi juaj.

Të qenët profesionist i lirë është gjithashtu një mundësi shumë e mirë për të udhëtuar shumë, duke ju lejuar të vazhdoni punën nga çdo vend.

Zgjidhni projektet tuaja

Dëshironi të keni kënaqësinë e zgjedhjes së projekteve tuaja? Me një punë të rregullt, do ta gjeni veten duke iu dorëzuar një sërë detyrash, që mund të jenë të vështira për t’u balancuar.

Me një karrierë si profesionist i lirë, mund të përqendroheni në projektet që dëshironi t’i jepni përparësi gjatë javës.

Së bashku me këtë liri, do të jeni në gjendje të përqendroheni në aftësitë tuaja në industrinë tuaj të zgjedhur, të ndërtoni një portofol të madh ose të fitoni referenca, për të rritur shanset tuaja për të marrë kontrata me pagesë më të lartë.

Një përfitim tjetër masiv i zgjedhjes së projekteve tuaja, është se mund të zgjidhni atë që funksionon në mënyrë efektive me jetën tuaj në shtëpi.

Pavarësisht nëse keni përgjegjësi të tilla si studimi, fëmijët ose përkujdesja për një familjar, mund të punoni në një mënyrën më të përshtatshme për ju.

Madje, nëse keni nevojë të ndaloni një projekt, mund ta bëni këtë!

Potenciali i rritjes

Puna e pavarur është elastike, në kuptimin që mund të bësh një punë të vogël në javë, ose të bësh më shumë punë në krahasim me mesataren e punës me kohë të plotë.

Ky potencial rritje ju lejon të merrni përsipër aq punë sa dëshironi, duke ofruar përmirësimin e aftësive në menaxhimin dhe organizimimin e kohës.

Kjo mund të jetë e mirë për shumë njerëz, veçanërisht të sapodiplomuarit, studentët ose ata që kanë qenë pa punë për një kohë të gjatë, pasi ju lejon të mësoheni gradualisht me në një ngarkesë më të madhe pune.

Me një karrierë si profesionist i lirë, ju keni potencialin e pafund për të fituar më shumë para.

Zgjidhni dhe ndërtoni stilin tuaj të jetesës

Freelancing ofron shumë elasticitet, për të krijuar një rutinë që i përshtatet stilit tuaj të jetesës. Ju mund ta krijoni rutinën tuaj për t’iu përshtatur stilit të jetesës që parashikoni. Punoni vetëm herët në mëngjes, ose zgjidhni të punoni natën.

Gjithashtu, mund të zgjidhni projektet tuaja me kujdes, për t’u siguruar që ato përputhen me stilin e jetës dhe vlerat tuaja. Kjo do të thotë se do të jeni më efektiv dhe më të vëmendshëm në plotësimin e tyre.

Po kështu, nëse profesioni freelance bëhet nga  shtëpia, mund të krijoni një hapësirë pune më të rehatshme. Nëse keni nevojë për artikuj shtesë për t’u siguruar, që mund të punoni në mënyrë efektive për periudha më të gjata, nuk ka asnjë shqetësim në lidhje me rregullat e vendit të punës. Ju keni fuqinë për të ndërtuar hapësirën tuaj ideale krijuese.

Lexo edhe: Bizneset në parqet teknolgjike zhvishen nga taksat

Ndërtoni aftësitë e punës në distancë

Puna freelance në distancë, jo vetëm që ofron përfitime si elasticiteti dhe zgjedhja e projekteve tuaja, por gjithashtu ju lejon të përmirësoni aftësitë duke punuar.

Pothuajse çdo aftësi që mësoni nga puna në distancë si profesionist i lirë do të jetë e transferueshme dhe do t’ju ndihmojë të përparoni në projekte me pagesë më të lartë. Disa aftësi kryesore që do të mësoni, të cilat ndihmojnë në çdo punë, përfshijnë menaxhimin e kohës, organizimin, komunikimin, disiplinën dhe punën autonome.

Shumë pozicione përqendrohen në punën në grup, por do të zbuloni gjithashtu se të punosh në mënyrë të pavarur, është një aftësi që kërkohet. Nëse vendosni të merrni më shumë punë, mund të fitoni aftësi financiare, të tilla si kontabiliteti dhe menaxhimi.

Ekspozimi global

Kur bëni punë freelance, nuk kufizoheni nga vendndodhja. Kjo do të thotë që mund të përfundoni punën për klientët në shumë vende, për sa kohë që e dini gjuhën.

Jo vetëm që mund të prisni të punoni për klientë nga vende të tjera, por gjithashtu mund të prisni të lidheni me njerëz nga e gjithë bota.

Imagjinoni sa klientë mund t’ju ndihmojnë të rritni perspektivat tuaja të pavarura. Fitimi i ekspozimit global është shumë më i lehtë si një profesionist i lirë, në krahasim me të qenët punonjës zyre, pasi rrjetëzimi dhe fitimi i klientëve të rinj ka disa mundësi marketingu.

Sidoqoftë, në një punë të rregullt zyre, mund të flisni vetëm me grupe të caktuara njerëzish, siç janë kolegët. Puna e pavarur mund të hapë dyert dhe t’ju ndihmojë të tregoni aftësitë tuaja, në një treg më të gjerë.

Imagjinoni të shihni një fluks biznesesh, që nuk flasin anglisht, që duan të depërtojnë në tregun amerikan. Si një profesionist i lirë, keni shumë mundësi për të tërhequr klientë të rinj.

Siguria e punës

Siguria juaj e punës si profesionist i pavarur, varet nga vendosmëria dhe puna juaj e palodhur.

Nëse punoni shumë, përfundoni kontratat tuaja në afate të mira dhe tregoni punë të qëndrueshme e cilësi të lartë, do të ketë më shumë gjasa që njerëzit t’ju kontraktojnë përsëri. Përveç fitimit të kontratave të mëtejshme, ju gjithashtu mund të fitoni më shumë referenca pune për portofolin tuaj.

Për të mbrojtur veten, duhet të keni disa gjëra të përcaktuara në kontratë, pavarësisht se sa është kohëzgjatja e saj. Për shembull, mënyra e pagesës dhe data e pagesës. Kushtet e ofertës dhe nëse klauzola të tjera mund t’i përkasin fushës suaj të ekspertizës.

Për kontratat afatgjata, këshillohet të kërkoni një depozitë monetare përpara se të filloni, si mbrojtje për kohën tuaj në rast të mospagesës.

Puna e pavarur mund të drejtojë karrierën tuaj profesionale

Pavarësisht nëse jeni student, i diplomuar ose aktualisht pjesë e fuqisë punëtore, ju mund të kontrolloni orët tuaja, të punoni pothuajse nga kudo dhe të shkallëzoni biznesin tuaj freelance, në çdo nivel që dëshironi me vendosmërinë e duhur.

Të qenët profesionist i lirë është një mënyrë e shkëlqyer për karrierë  për t’u lidhur, për të krijuar marrëdhënie profesionale, për të rritur aftësitë tuaja të komunikimit, për të marrë kontrollin e karrierës suaj dhe për të ndërmarrë një hap drejt profesionit të pavarur.

Kjo rrugë mund të jetë gjëja më e mirë që keni bërë ndonjëherë për veten tuaj.

bs

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0