Çfarë bënin në adoleshencën e tyre njerëzit më të suksesshëm në botë? - Business Magazine Albania

Çfarë bënin në adoleshencën e tyre njerëzit më të suksesshëm në botë?


Për brezin e millenialëve gjatë kohës së adoleshencës, mund të shihet pothuajse e pamundur për të qëndruar në formë dhe të shëndetshëm, për të mbajtur një jetë sociale dhe në të njëjtën kohë për të patur një karrierë në të 20-tat.

Është e lehtë të shikosh njerëzit më të suksesshëm në botë dhe të pyesësh veten sesi kanë arritur të kenë sukses.

Megjithatë, ndërkohë që disa ikona të njohura e dinin se çfarë donin të bënin dhe arritën suksesin herët, të tjerët morën një udhëtim më të ‘shtrembëruar’ për të arritur në atë pikë.

Ata mund të jenë të pasur, të famshëm apo të fuqishëm tani, por në moshën 20 vjeç, gjërat, për shumicën dukeshin pak më ndryshe.

Më poshtë Business Magazine ju jep mundësinë që të mund të lexoni sesi këta njerëz shumë të suksesshëm kanë arritur aty ku janë tani dhe sesi jeta e tyre dukej në vitet e tyre të adoleshencës dhe në fillim të të 20-tave.

JK. Rowling shkoi në festivalin “Elephant Fayre”

JK Rowling njihet më së shumti si gjeniu i serisë “Harry Potter“, por ajo nuk e ka patur idenë për Harry-in, Ron-in dhe Hermione-ën deri në moshën 25 vjeçare. Ajo luftoi për të publikuar librin në fillim dhe nuk mundi të fokusohej në punën e saj, gjë që çoi në largimin e saj nga Amnesty International.

Sipas The Daily Mail, Rowling kaloi vitet e saj të adoleshencës duke shkuar në festivale rreth Mbretërisë së Bashkuar.

Bill Gates ishte shumë i zënë duke shkruar kode kompjuterike

Bashkëthemeluesi i Microsoft Bill Gates zbuloi dashurinë e tij për kompjuterat në moshën 13 vjeçare, ndërsa ishte në një shkollë përgatitore në Seattle. Atje, ai shkroi kodin kompjuterik për një version të tic-tac-toe dhe pastaj u takua dhe hyri në biznes me Paul Allen, bashkëthemeluesin e tij të Microsoft, sipas Biography.com.

Gates mori pjesë në Universitetin e Harvardit, por më pas u tërhoq në moshën 20 vjeçare në vitin 1975 për t’u përqëndruar te Microsoft, që e bëri atë miliarderin më të pasur në botë.

Jeff Bezos po bënte hamburgerë

Jeff Bezos, themeluesi dhe CEO i Amazon, filloi karrierën e tij profesionale në McDonald’s, kur ai ishte një adoleshent. Sipas Cody Teets, autor i “Mundësi të arta: Karrierat që filluan në McDonald’s”, ai nuk ishte shumë i mirë për këtë punë.

“Që kur isha djalë i ri, më dorëzuan punën që duhet të bëja dhe thashë: ‘Shko bëj më të mirën!’ Unë isha një njeri i guximshëm dhe nuk kam punuar kurrë në arkë, por gjëja më sfiduese ishte mbajtja e gjithçkaje në ritmin e duhur gjatë një vështirësie”.

Warren Buffett u refuzua nga Harvardi

Në kohën kur investitori më i famshëm në botë ishte 16 vjeç, ai kishte fituar ekuivalentin e sotëm prej 53,000 dollarësh (41,000 £) sipas biografisë “The Snowball: Warren Buffett dhe Biznesi i Jetës” nga Alice Schroeder. Një nga punët e para të Buffett ishte shpërndarja e gazetave. Ai gjithashtu ka shitur topa, pulla golfi, lyente makina etj.

Ai u refuzua nga Shkolla e Biznesit në Harvard, por më pas mori pjesë në Columbia Business School dhe punoi si komisioner investimesh, analist i letrave me vlerë dhe agjent burse.

Oprah Winfrey punoi për një radio lokale

Oprah Winfrey tani është një nga organizatoret më të famshme të shfaqjeve televizive në botë, por ajo e kuptoi se e donte median në moshën 14 vjeçare kur u transferua në Nashville. Ajo gjeti punën e saj të parë në moshën 16 vjeçare si një spikere për WVOL, një stacion radio në Nashville.

Në moshën 19-vjeçare, si një e diplomuar në Universitetin Shtetëror të Tennessee, Winfrey la shkollën për të filluar karrierën e saj mediatike. Megjithatë, ajo kishte një udhëtim me mjaft vështirësi pasi u pushua nga puna në vitin 1977  nga WJZ-TV në Baltimore.

Barack Obama shkoi në Shkollën e Drejtësisë në Harvard

Ish-presidenti jetoi në Honolulu pjesën më të madhe të fëmijërisë së tij. Në shkollë ai ishte i aftë në basketboll dhe u diplomua në 1979 në moshën 18 vjeçare me nderime akademike. Ai ishte një nga tre nxënësit me ngjyrë në shkollën e tij, Akademia Punahou, ku ai u bë veçanërisht i vetëdijshëm për racizmin dhe çfarë duhej do të thoshte të ishe afrikano-amerikan, sipas Biography.com.

Ai më pas ndoqi Shkollën e Drejtësisë në Harvard, ku ai u bë presidenti i parë me ngjyrë i Revistës së “Harvard Law”.

Arianna Huffington ishte kryetare e Unionit të Kembrixhit

Në të 20-tëat e saj, bashkë-themeluesja e “The Huffington Post” dhe biznesmenia Arianna Huffington po studionte ekonomi në Universitetin e Kembrixhit. Atje u bë gruaja e parë e huaj dhe e treta, Presidente e Unionit të Kembrixhit.

Në moshën 21 vjeçare u takua me gazetarin britanik Henry Bernard Levin ndërsa ishte në një panel për një shfaqje kuizi. Ai u bë mentori i saj, ndërkohë që ajo shkruante “The Female Woman”, e cila u botua kur ishte 23 vjeç. Ajo dhe Levini udhëhoqën botën për disa vjet së bashku, duke ndjekur festival të shumta muzikore.

Mark Zuckerberg po ndërtonte programe kompjuterike

CEO dhe bashkë-themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg bënte ndërtim programesh kompjuterike që në një moshë të re. Në moshën 12 vjeçare, ai përdori Atari BASIC – një gjuhë programimi – për të krijuar një program mesazhi që ai e quajti “Zucknet“. Në adoleshencën e tij të hershme në shkollën e mesme, Zuckerberg ndërtoi një program tjetër të quajtur Synapse, i cili mësonte shijen tuaj muzikore, sipas financuesve dhe themeluesve. Microsoft ofroi blerjen e tij për 1 milionë $, por ai nuk e pranoi ofertën.

Në shkollën e mesme, gjithashtu mësoi të lexonte hebraishten, latinishten dhe greqishten, përpara se të pranohej në Universitetin e Harvardit. Ky është dhe momenti ku lindi Facebook. Ai u largua nga Harvard në vitin e tij të dytë për t’ia kushtuar gjithë kohën e tij Facebook-ut.

Richard Branson filloi biznesin e tij të parë

Richard Branson është themeluesi i Grupit Virgin, i cili zotëron mbi 200 kompani në më shumë se 30 vende të botës. Ai filloi kompaninë e tij të parë kur ishte vetëm 17 vjeç pasi kishte braktisur shkollën në moshën 16 vjeçare, sipas Biography.com.

Ai luftoi me akademinë, por jo me biznesin dhe themeloi revistën e kulturës rinore “Student”, e cila shiti 8,000 dollarë ($ 6,183) në reklamat në edicionin e tij të parë.

Dy vjet më vonë, Branson filloi shitjen e disqeve me postë, e cila u shndërrua në një dyqan disqesh dhe më pas u shndërrua në një studio regjistrimi të quajtur Virgin Records.

Elon Musk po bënte video-lojrat e tij

Në moshën 12-vjeçare, themeluesi i PayPal, Tesla Motors dhe SpaceX, Elon Musk kishte shkruar kodin për një video lojë të quajtur Blastar. Në 2015, një inxhinier software-i në Google e ktheu atë në një lojë pune, sipas The Verge.

Në moshën 17-vjeçare, Musk u zhvendos në Kanada për të ndjekur Universitetin “Queens”, por pastaj u zhvendos në Universitetin e Pensilvanisë për të studiuar biznes dhe fizikë. Pas kësaj ai ndoqi një doktoraturë në Universitetin e Stanfordit në fizikën e energjisë, por ai u tërhoq pas vetëm dy ditëve për t’u bërë pjesë e “bumit të internetit” në vitet ’90.

burimi: BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0