J.K. Rowling humbet statusin e saj si miliardere. Arsyeja do t’ju habisë!


J.K. Rowling ishte një nga njerëzit më të pasur në botë në vitin 2011, por që atëherë pasuria e saj ka rënë në një masë të tillë që ajo nuk është më miliardere. Forbes shpalli këtë vit listën e më të pasurve të botës, por emri i autores së Harry Potter nuk ishte gjëkundi.

Ajo ishte një ndër 129 personat të cilët ishin hequr nga lista, por asyeja e Rowling ishte pak e ndryshme nga të tjerët. Largimi i autores 51-vjeçare nga lista ishte për shkak të donacioneve të saj të konsiderueshme për bamirësi, si dhe taksave të larta britanike që ajo kërkohet të paguajë.

Puna e bamirësisë së Rowling
Forbes, të cilët kanë bërë një listë vjetore të miliarderëve për mbi 20 vjet, tha se rënia e pasurisë së Rowling ishte e lidhur kryesisht me dhënien e saj bamirëse, e cila e ka ulur në mënyrë drastike ekuilibrin e saj bankar. Revista tha: “Informacion i ri në lidhje me Rowlings: Duke dhënë 160 milionë $ për bamirësi kombinuar me normat e larta tatimore të Britanisë, autorja e Harry Potter është larguar nga lista jonë këtë vit.”

Shumë njerëz do të mërziteshin nëse do të humbisnin statusin e miliarderit, por J.K nuk është penduar për vendimin e saj – në fakt ajo është shumë krenare për zgjedhjen e saj.

Ajo tha: “Ti ke një përgjegjësi morale kur të është dhënë më shumë sesa ke nevojë, për të bërë gjëra të mira dhe t’i përdorësh me mençuri.”

Fjalët e saj janë inspiruese dhe shumë njerëz kanë një respekt të madh për shkrimtaren shumë të talentuar. Ajo është një ndër të paktat të famshme me të cilën njerëzit mund të kontaktojnë kur kanë probleme financiare, pasi ajo ka qënë më parë në të njëjtën situatë.

Përpara se Harry Potter të publikohej autorja përpiqej të bëntë aq sa mundej. Gjatë kësaj kohe ajo vuajti nga divorci i saj, por ngulmoi dhe vazhdoi me përpjekje të shumta për të realizuar ëndrrat e saj.

Në një moment, ajo ishte duke shkruar për Harry Poter në një kafene të vogël. Në fund, ngulmimi i saj u pagua dhe së shpejti ajo u kthye nga një nënë e papunë në autoren e vetme miliardere të të gjithë kohrave.

Kjo mund t’a ketë influencuar vendimin e saj për të dhënë një pjesë të madhe të pasurisë së saj për organizata bamirësie; Forbes vlerëson se autorja e Harry Potter ka dhuruar 160 milionë $ për bamirësi deri tani. Përfituesit e saj kryesor janë bamirës të cilët ndihmojnë familjet me një prind për t’u punësuar ose për t’u edukuar.

Ajo ka bërë bamirësi për fëmijët dhe mirëqënien e tyre, analfabetizmin, varfërinë etj. Rowling ka shkruar edhe 3 libra për bamirësi ; “Fantastic Beasts and Where to Find Them,” “The Tales of Beedle the Bard” dhe “Quidditch Through the Ages.” Këto libra kanë marr përfitime në shumën 30 milionë $ dhe ajo i ka dhënë të gjitha për bamirësi, gjë e cila është shumë mbresëlënëse.

Për shkak të punës së saj bamirëse, J.K. Rowling është tani një milionere në vend të një miliardere. Ajo mund të mos jetë më në listën e Forbes, por bujaria e saj ka ndryshuar jetën e mijëra personave, dhe është ajo qe njerëzit vlerësojnë më shumë dhe mendojnë se është më e rëndësisshme. Ajo është vërtet një inspirim, nëse të gjithë do të ishim bujarë sa ajo, bota do të ishtë një vend më i mirë.

Faleminderit, J.K. Rowling!

Burimi: Shkruar nga Amy Johnson dhe publikuar në lifehack.org 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0