J.K. Rowling humbet statusin e saj si miliardere. Arsyeja do t’ju habisë! - Business Magazine Albania

J.K. Rowling humbet statusin e saj si miliardere. Arsyeja do t’ju habisë!


J.K. Rowling ishte një nga njerëzit më të pasur në botë në vitin 2011, por që atëherë pasuria e saj ka rënë në një masë të tillë që ajo nuk është më miliardere. Forbes shpalli këtë vit listën e më të pasurve të botës, por emri i autores së Harry Potter nuk ishte gjëkundi.

Ajo ishte një ndër 129 personat të cilët ishin hequr nga lista, por asyeja e Rowling ishte pak e ndryshme nga të tjerët. Largimi i autores 51-vjeçare nga lista ishte për shkak të donacioneve të saj të konsiderueshme për bamirësi, si dhe taksave të larta britanike që ajo kërkohet të paguajë.

Puna e bamirësisë së Rowling
Forbes, të cilët kanë bërë një listë vjetore të miliarderëve për mbi 20 vjet, tha se rënia e pasurisë së Rowling ishte e lidhur kryesisht me dhënien e saj bamirëse, e cila e ka ulur në mënyrë drastike ekuilibrin e saj bankar. Revista tha: “Informacion i ri në lidhje me Rowlings: Duke dhënë 160 milionë $ për bamirësi kombinuar me normat e larta tatimore të Britanisë, autorja e Harry Potter është larguar nga lista jonë këtë vit.”

Shumë njerëz do të mërziteshin nëse do të humbisnin statusin e miliarderit, por J.K nuk është penduar për vendimin e saj – në fakt ajo është shumë krenare për zgjedhjen e saj.

Ajo tha: “Ti ke një përgjegjësi morale kur të është dhënë më shumë sesa ke nevojë, për të bërë gjëra të mira dhe t’i përdorësh me mençuri.”

Fjalët e saj janë inspiruese dhe shumë njerëz kanë një respekt të madh për shkrimtaren shumë të talentuar. Ajo është një ndër të paktat të famshme me të cilën njerëzit mund të kontaktojnë kur kanë probleme financiare, pasi ajo ka qënë më parë në të njëjtën situatë.

Përpara se Harry Potter të publikohej autorja përpiqej të bëntë aq sa mundej. Gjatë kësaj kohe ajo vuajti nga divorci i saj, por ngulmoi dhe vazhdoi me përpjekje të shumta për të realizuar ëndrrat e saj.

Në një moment, ajo ishte duke shkruar për Harry Poter në një kafene të vogël. Në fund, ngulmimi i saj u pagua dhe së shpejti ajo u kthye nga një nënë e papunë në autoren e vetme miliardere të të gjithë kohrave.

Kjo mund t’a ketë influencuar vendimin e saj për të dhënë një pjesë të madhe të pasurisë së saj për organizata bamirësie; Forbes vlerëson se autorja e Harry Potter ka dhuruar 160 milionë $ për bamirësi deri tani. Përfituesit e saj kryesor janë bamirës të cilët ndihmojnë familjet me një prind për t’u punësuar ose për t’u edukuar.

Ajo ka bërë bamirësi për fëmijët dhe mirëqënien e tyre, analfabetizmin, varfërinë etj. Rowling ka shkruar edhe 3 libra për bamirësi ; “Fantastic Beasts and Where to Find Them,” “The Tales of Beedle the Bard” dhe “Quidditch Through the Ages.” Këto libra kanë marr përfitime në shumën 30 milionë $ dhe ajo i ka dhënë të gjitha për bamirësi, gjë e cila është shumë mbresëlënëse.

Për shkak të punës së saj bamirëse, J.K. Rowling është tani një milionere në vend të një miliardere. Ajo mund të mos jetë më në listën e Forbes, por bujaria e saj ka ndryshuar jetën e mijëra personave, dhe është ajo qe njerëzit vlerësojnë më shumë dhe mendojnë se është më e rëndësisshme. Ajo është vërtet një inspirim, nëse të gjithë do të ishim bujarë sa ajo, bota do të ishtë një vend më i mirë.

Faleminderit, J.K. Rowling!

Burimi: Shkruar nga Amy Johnson dhe publikuar në lifehack.org 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0