Punë e rehatshme vs. Ëndërr e çmendur, si e mori vendimin e vështirë Jeff Bezos? - Business Magazine Albania

Punë e rehatshme vs. Ëndërr e çmendur, si e mori vendimin e vështirë Jeff Bezos?


Jeff Bezos ka qenë një njeri i suksesshëm shumë kohë para se të themelonte Amazon. Si një shkencëtar i diplomuar nga Princeton, Bezos i shpenzoi vitet e para të karrierës së tij në banking.

Në një intervistë në vitin 2001, Jeff Bezos shpjegon se puna në bankë ia vështirësoi vendimin për të lënë karrierën e suksesshme në banking për të ndërtuar ëndrrën e tij të çmendur për të hapur dyqan online që do të përfshinte të gjithë artikujt. A po bënte gabim Bezos duke lënë një punë të mirëpaguar dhe të sigurtë për një ëndërr të pasigurtë të sipërmarrjes?

Punë e rehatshme vs. Ëndërr e çmendur

“Shkova te shefi dhe i thashë, ‘Ti e di, do shkoj të ndërtoj këtë gjënë e çmendur dhe do e filloj duke shitur libra online.’ Për këtë gjë kishim folur në përgjithësi, por më pas ai më tha, ‘Le të bëjmë një shëtitje,’” kujton Bezos.
Pas dy orëve shëtitje dhe bisede në Central Park, shefi i Bezos u habit me të se, edhe pse ideja e tij e biznesit ishte e qëndrueshme, ai po humbte shumë. “Ai më bindi mua që të rimendohesha për 48 orë para se të bëja vendimin fianl. Kështuqë pasi u largova, po mendohesha rreth situatës së duhur në të cilën duhet të bëja vendimin e madh.”

Bashkëshortja e tij i kishte thënë se ishte e lumtur që ta mbështeste në çfarëdolloj rrethane, këshuqë ajo nuk do të ishte faktori përcaktues. Por çfarë mund të ishte? Bezos iu vu idesë së “minimizimit të pendesës.”

Kuadri i minimizimit të pendesës

“Unë doja të projektoja veten time në moshën 80 vjeç dhe të thosha, ‘Okej, tani po i hedh një sy jetës sime. Unë dua të kem minimizuar numrin e pendesave që kam,” shpjegon Bezos. “Unë e dija se kur të bëhesha 80 vjeç nuk do të isha penduar që e kisha provuar këtë. Nuk do të isha penduar të provoja të merrja pjesë në këtë gjë të quajtur Internet, të cilin e dija që do ishte diçka e madhe. E dija se po të kisha dështuar nuk do të pendohesha, por e di se e vetmja gjë për të cilën do pendohesha do ishte të mos isha përpjekur. E dija se ajo do të më përndiqte çdo ditë, dhe kështu kur mendova rreth kësaj gjëje vendimi që duhet të bëja ishte tepër i lehtë.”

Kështuqë ai ndoqi ëndrrën e tij, dhe siç thuhet në këto raste, pjesa tjetër është një histori.
Kërkimet e mbështesin vendimin e Bezos në një aspekt madhor të vendimit të tij, shkenca thotë se ne tentojmë të pendohemi për veprime të pandërmarra më tepër se ç’pendohemi për tentativa të dështuara.

Por me këtë Bezos nuk po thotë se gjithmonë duhet të ndërmarësh çdo sipërmarrje të re premtuese dhe riskorore. Ai beson se kuadri i tij i minimizimit të pendesës mund të ndihmojë këdo të analizojë objektivat personalë dhe vlerat e tij për të bërë vendimin e duhur.

Nëse në jetë përballesh me një vendim të vështirë, ia vlen ta provosh.

 

/Shkruar nga Jessica Stillman dhe publikuar nga Entrepreneur.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0