10 Thënie të Barack Obamës mbi motivimin dhe suksesin - Business Magazine Albania

10 Thënie të Barack Obamës mbi motivimin dhe suksesin


Nga viti 2009 deri në vitin 2017, Barack Obama drejtoi Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Por ai është gjithashtu një i diplomuar në Universitetin e Kolumbisë, Harvardit, profesor në Shkollën Juridike të Universitetit të Çikagos, një avokat me ndikim dhe senator amerikan. Arritjet e Obamës nuk janë të pakëta.

Motivohuni me disa nga thëniet e Barack Obamës:

“Ndryshimi nuk vjen n.q.s ne presim për dikë tjetër, ose nëse presim një kohë tjetër. Ne jemi ndryshimi që kemi pritur gjithë këtë kohë.”

“Asgjë me vlerë në jetë nuk është e lehtë për t’u arritur.”

“Nuk erdhëm t’i druhemi të ardhmes. Erdhëm këtu për t’a formuar atë.”

“Progresi vjen në formë zig-zagu. Nuk është gjithmonë në vijë të drejtë. Nuk është gjithmonë një rrugë e shtruar.

“Cinikët mund të jenë zërat më të lartë — por ju premtoj që ata arrijnë më pak.”

“Një zë i vetëm mund të ndryshojë një dhomë tërë.”

“Nuk e shikojmë të ardhmen si diçka jashtë kontrollit tonë, por si diçka që ne mund t’a formojmë më mirë përmes përpjekjes kolektive.”

“Idenë e përsosmërisë duhet t’a bëjmë pjesë së natyrës të njeriut. Jo shumë persona në botë përpiqen të jenë të përkryer.”

“Nëse punon shumë dhe përkushtohesh, do të ecësh përpara, pavarësisht nga vjen, si dukesh, apo kë do.”

“Të të jesh dikushi në botë është e vështirë. Nëse do të ishte e lehtë, do e bënin të gjithë. Por nuk është. Duhet durim, përkushtim dhe vjen me shumë dështime gjatë rrugës.”

/Entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0