Kjo është këshilla që Bill Gates do të jepte për 19-vjeçarët

Kjo është këshilla që Bill Gates do të jepte për 19-vjeçarët


Si njeriu më i pasur në botë, Bill Gates nuk është i huaj për suksesin.

Kështu që kur manjati miliarder i teknologjisë dhe filantropisë ofron një këshillë, është mirë që ta dëgjoni. 

Të hënën, themeluesi i Microsoft dhe bashkë-kryetari i Fondacionit “Bill & Melinda Gates” organizoi një “AMA”, ose një seancë “më pyesni për çdo gjë”, në Reddit, gjatë të cilit një pjesëmarrës e pyeti: “Nëse Bill Gates mund t’i jepte disa këshilla 19-vjeçarëve, cilat do të ishin?

Ja se çfarë kishte për të thënë Gates:

“Unë do të thoja se zgjuarsia nuk është i vetmi dimension i rëndësishëm aq sa mendoja kur isha 19 vjeç. Ju duhet të eksploroni dhe ndryshoni botën përpara se të shkoni në të dyzetat tuaja. Unë nuk isha shumë social atëherë, por nuk mendoj se ka ndonjë këshillë që mund ta rregullojë këtë – ndoshta thjesht duhet të rritesha…”

Me pak fjalë: Inteligjenca nuk është një dimension i vetëm – dhe ajo nuk është përbërësi i vetëm i nevojshëm për sukses.

Kjo nuk është hera e vetme që Gates ka dhënë këshilla për të rinjtë 19 vjeçarë apo të moshave të ndryshme. Një nga këshillat e tij më të mira të urtësisë vjen nga miku dhe shoku i tij miliarder, Warren Buffett: Thjeshtësojini gjërat.

Në një intervistë për CNBC në vitin 2009, Gates tha:

“Ju mund të shikoni në kalendarin e tij, kjo është shumë e thjeshtë. Ju mund të flisni me të për një çështje, për të cilën ai mendon se një biznes është tërheqës dhe ai di fare pak numra dhe fakte në lidhje me të.  Dhe nëse ajo bëhet më pak e komplikuar, atëherë ai do të investojë në të.

Ai zgjedh gjërat për të cilat ka një model, një model që është me të vërtetë parashikues dhe që do të vazhdojë të punojë për një periudhë afatgjatë. Dhe kështu aftësitë e tij për të punuar në gjërat që me të vërtetë vlejnë dhe mund të funksionojnë e bëjnë atë të mahnitshëm. Kjo është një formë e veçantë e gjeniut.”

Kjo është këshilla që Bill Gates do të jepte për 19-vjeçarët.

burimi: BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0