Richard Branson: Si të kapni një mundësi?


“Mundësitë janë si agimet. Nëse ju prisni për një kohë të gjatë, ju do t’i humbisni ato,” thotë themeluesi i Virgin Group, Richard Branson duke cituar shkrimtarin William Arthur Ward në një postim të fundit në blog. Njësoj si lindjet e diellit në mëngjes, mundësitë janë vetëm për një kohë të shkurtër dhe ato do të kalojnë, nëse ju jeni të papërgatitur.

Ata nuk vijnë gjithmonë në kohën e duhur, kështu që ju duhet të jeni gati për të kapur mundësitë që ju paraqiten, thotë Branson Nuk ka asnjë kuptim të prisni për të vepruar. Nëse e bëni këtë, ato ka të ngjarë të zhduken.

Kjo është arsyeja pse ju duhet të jeni të përgatitur. Nëqoftëse ju “e vendosni veten në drejtimin e duhur për të kapur mundësi ka gjithmonë e më shumë për të ndjekur,” shkruan sipërmarrësi i suksesshëm.

Sigurisht, kjo është më e lehtë të thuhet se të bëhet sepse mundësitë mund të jenë të ndërlikuara.

Përsëri, përgatitja është çelësi. “Mundësitë zakonisht janë të maskuara, kështu që shumica e njerëzve nuk i njohin ato:” citon Branson, Ann Landers.

Ironikisht, puna e palodhur është çelësi për të përfituar nga mundësitë. Nëse ju vendosni kohë, përpjekje dhe angazhim, ju do të hapni shumë dyer për veten. Është vetëm çështje pë t’u vënë re dhe të veprosh për mundësitë që shfaqen.

Burimi: entrepreneur.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale