Richard Branson: Si të kapni një mundësi? - Business Magazine Albania

Richard Branson: Si të kapni një mundësi?


“Mundësitë janë si agimet. Nëse ju prisni për një kohë të gjatë, ju do t’i humbisni ato,” thotë themeluesi i Virgin Group, Richard Branson duke cituar shkrimtarin William Arthur Ward në një postim të fundit në blog. Njësoj si lindjet e diellit në mëngjes, mundësitë janë vetëm për një kohë të shkurtër dhe ato do të kalojnë, nëse ju jeni të papërgatitur.

Ata nuk vijnë gjithmonë në kohën e duhur, kështu që ju duhet të jeni gati për të kapur mundësitë që ju paraqiten, thotë Branson Nuk ka asnjë kuptim të prisni për të vepruar. Nëse e bëni këtë, ato ka të ngjarë të zhduken.

Kjo është arsyeja pse ju duhet të jeni të përgatitur. Nëqoftëse ju “e vendosni veten në drejtimin e duhur për të kapur mundësi ka gjithmonë e më shumë për të ndjekur,” shkruan sipërmarrësi i suksesshëm.

Sigurisht, kjo është më e lehtë të thuhet se të bëhet sepse mundësitë mund të jenë të ndërlikuara.

Përsëri, përgatitja është çelësi. “Mundësitë zakonisht janë të maskuara, kështu që shumica e njerëzve nuk i njohin ato:” citon Branson, Ann Landers.

Ironikisht, puna e palodhur është çelësi për të përfituar nga mundësitë. Nëse ju vendosni kohë, përpjekje dhe angazhim, ju do të hapni shumë dyer për veten. Është vetëm çështje pë t’u vënë re dhe të veprosh për mundësitë që shfaqen.

Burimi: entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0