1. Kush është Miranda Ademaj?Miranda-Ademaj-BusinessMagAL-BM22

Miranda Ademaj është CEO dhe themeluese e Skënderbeg Alternative Investments në Zyrih. Ajo filloi kompaninë e saj në moshën 29 vjeçare dhe e menaxhon atë që asokohe. Miranda lindi në Kosovë. Ajo emigroi në Gjermani ilegalisht me familjen e saj, filloi një jetë të re, mësoi 4 gjuhë të huaja dhe udhëtoi rreth botës. Ajo ka disa mendime mjaft interesante mbi background-in e saj, si të ndërtosh një startup dhe për gratë në financë. (më tepër…)

shenjat-qe-tregojne-se-paguheni-pak-businessmag

Të paguhesh pak është një nga aspektet më dekurajuese të punës.

“Është e logjikshme, sepse për shumë njerëz, kompesimi është një provë konkrete se sa mirë je duke e bërë punën tënde, — dhe sa vlerësohesh për atë që bën,” ka thënë Lynn Taylor, ekspert në fushën e punësimit. (më tepër…)

Julien-Coustaury-BusinessMag-Albania-Intervista

Ai do të jetë në Tiranë më 15 shtator, i ftuar i Startup Grind Tirana dhe emri i tij është Julien Coustaury. Një sipërmarrës i suksesshëm, një investitor fantastik, një themelues dhe CEO. Ai është pjesë e menaxhimit të “Fil Rouge Capital” dhe ka mbi 20 vite eksperiencë në prodhim dhe shërbime, në më të shumtën e tyre në nivelin CEO. Ka punuar në më shumë se 80 vende në të 5-të kontinentet.

Julien është edhe bashkë-themelues i “ABC Accelerator”. Si pjesë e ekipit themelues të “Double Recall”, Julien mori pjesë në grupin “Y Combinator” në verën e vitit 2011.

Ai ka një diplomë masteri në inxhinieri Telekomunikacioni. Julien është me këmbë në tokë dhe kurrë nuk i thotë jo një gote të mirë vere Bordeaux.

Ndiqni intervistën më poshtë nga Gerti Boshnjaku, dhe për ta takuar personalisht, rezervoni biletën për në Startup Grind Tirana.

(më tepër…)

shqiptari-sundon-tregun-e-picerive-ne-shba-businessmagMiqtë dhe familja e Ilir Selës u mësuan me zilen e tij të telefonit. Kur binte zilja, ata e dinin që duhet të qetësoheshin dhe të fiknin muzikën në mënyrë që Sela të mund të kujdesej për biznesin.

Ai po kthehej në një biznes për të porositur pica online me një dorëzim të vërtetë në shtëpinë e dikujt. Sela po e bënte atë manualisht: Ai merrte një email me porosinë dhe i telefononte vetë. (më tepër…)

Video

AllWeb 20 Tetor ne Tirana Busi...

0:45

Dave Birss & Vanja Vulic on #A...

0:55

Vladimir Vulic - Speaker at Al...

0:15

Evolucioni i tavolinës së punë...

0:57

IFA Berlin 2016

8:42

Prince Hotel, Shëngjin, Interv...

8:25

5-menyra-per-te-rritur-biznesin-tuaj-duke-perdorur-rrjetet-sociale-business-magNuk ka dyshim që konsumatorët tuaj janë duke harxhuar kohë në rrjetet sociale, në Facebook, Instagram, Snapchat, LinkedIn, Tumblr, Youtube, Twitter apo aplikacione dhe website të tjera. Meqënëse dëshironi që marka juaj të jetë atje ku janë konsumatorët, është e nevojshme të kuptoni që për të rritur biznesin duhet të përdorni këto platforma.

Ja çfarë duhet të dini për këto media sociale: (më tepër…)

Ky projekt rus do të zbulojë fytyrat në çdo kanal televiziv në kohë reale-businessmagKëto ditë keni dëgjuar në lidhje me Rusinë në termat se qeveria e saj po hakon zgjedhjet amerikane. Por disa zhvilluesë rusë kanë vënë aftësitë e tyre për diçka më produktive: monitorimin në paraqitjet televizive të liderëve botërorë.

Një ekip i zhvilluesve ruse kanë lëshuar një algoritëm IA që dedekton të gjitha aktivitetet e udhëheqësësve të botës në të gjitha mediat. Bazuar në informacionin shërbimi Verso analizon ndikimin e secilit Presidentit / Kryeministër dhe tregon një vlerësim për to në kohë reale. (më tepër…)