10 punët më të kërkuara në distancë që paguajnë mbi 100,000 dollarë për të cilat kompanitë po punësojnë tani - Business Magazine Albania

10 punët më të kërkuara në distancë që paguajnë mbi 100,000 dollarë për të cilat kompanitë po punësojnë tani

Punë remote

Punët në distancë po bëhen më të vështira për t’u arritur. Që nga dhjetori 2023, punët në distancë përbënin më pak se 10%  të postimeve të reklamuara në LinkedIn, nga niveli më i lartë prej 20.6% në mars 2022, edhe pse afër gjysma e punëkërkuesve preferojnë role në distancë.

Lajmi i mirë për punëkërkuesit në distancë është se disa industri ende po punësojnë për role që mund të kryhen nga shtëpia, dhe shumë vijnë me paga gjashtëshifrore. Për të shqyrtuar se ku po ndodh më shumë punësimi në distancë për punë me pagesë të lartë, FlexJobs identifikoi 10 profesionet kryesore me numrin më të madh të punës në distancë në faqen e tyre, midis janarit dhe marsit 2024, që paguajnë më shumë se 100,000 dollarë.
Industritë kryesore që ofrojnë mundësi të shumta pune në distancë me paga gjashtëshifrore përfshijnë teknologjinë, marketingun dhe menaxhimin e projekteve.

Këtu janë disa punë të kërkuara dhe me pagesë të lartë në distancë, që mund t’ju ofrojnë një pagë prej 100,000 dollarë, ose më shumë, sipas studimeve:

1. Inxhinier i lartë softuerësh

Paga mesatare: 126,956 dollarë

2. Menaxher i produktit

Paga mesatare: 106,525 dollarë

3. Dizajner i lartë i produktit

Paga mesatare: 128,618 dollarë

4. Menaxher i lartë i marketingut të produktit

Paga mesatare: 135,558 dollarë

5. Drejtues inxhinierie

Paga mesatare: 121,560 dollarë

6. Inxhinier i lartë DevOps

Paga mesatare: 129,515 dollarë

7. Inxhinier i lartë i të dhënave

Paga mesatare: 128,783 dollarë

8. Menaxher i lartë i projektit

Paga mesatare: 104,496 dollarë

9. Drejtor rajonal i shitjeve

Paga mesatare: 109,268 dollarë

10. Inxhinier i lartë i mësimit të makinerisë

Paga mesatare: 155,722 dollarë

“Disa nga punët në distancë me rritje më të shpejtë janë në fushat STEM (inxhinieri, dizajni i produktit, shkenca e të dhënave), të cilat kanë parë rritje të qëndrueshme të punës në distancë gjatë vitit të kaluar, pavarësisht nga pushimet e fundit nga puna në sektorin e teknologjisë”, është shprehur Toni Frana, eksperte kryesore e karrierës së FlexJobs.

“Ne kemi parë disa ndryshime mjaft dramatike gjatë vitit të kaluar me prezantimin dhe miratimin e teknologjive të ndryshme të AI. Organizatat nëpër industri të ndryshme kanë nevojë për talent teknologjik që mund t’i ndihmojë ata të inovojnë dhe të mbajnë ritmin me peizazhin që ndryshon shpejt, dhe punësimi nga distanca i ndihmon ata të zgjerojnë grupin e tyre të aplikantëve”, shton ajo.

Ndërsa, disa nga punët më të kërkuara në distancë janë pozicione të nivelit të lartë, ka disa role të nivelit të ndërmjetëm dhe të nivelit fillestar për të cilat kompanitë kanë punësuar gjithnjë e më shumë muajt e fundit, duke përfshirë drejtuesit e llogarive, përfaqësuesit e shërbimit ndaj klientit dhe kontabilistët e stafit, thekson Frana.

Nëse po kërkoni të gjeni një punë në distancë me pagesë të lartë, Frana rekomandon përshtatjen e kërkimit tuaj rreth fjalëve kyçe të ndryshme, për shembull: “punë nga shtëpia”, “virtuale”, “telekomunikacion” ose “fleksibël”. Bashkoni këto fjalë kyçe me titujt përkatës të punës, ose grupet e aftësive, për shembull: “menaxher i projektit virtual”.

Ju gjithashtu duhet të konsideroni përditësimin e aftësive tuaja teknike. Punëdhënësit në distancë janë të etur të punësojnë kandidatë të cilët mund të përshtaten shpejt me teknologjitë e reja, pavarësisht nëse është një mjet AI, ose softuer i ri i analitikës së të dhënave, dhe t’i përdorni këto mjete për të punuar në mënyrë më efikase. Ajo rekomandon të shikoni tutorialet e YouTube për mjete të ndryshme, ose të merrni parasysh një program certifikimi në internet.

Frana shton: ”Çdo aftësi teknike që mund të theksoni në CV do të jetë shumë e vlefshme për punëdhënësit pasi peizazhi i punës në distancë vazhdon të zhvillohet”.

cnbc.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0