Ja ku do ta investojë Melinda Gates pasurinë e saj miliarda dollarëshe pas divorcit - Business Magazine Albania

Ja ku do ta investojë Melinda Gates pasurinë e saj miliarda dollarëshe pas divorcit

Bill dhe Melinda Gates, së bashku, ishin një nga çiftet më të pasura dhe më filantropik në botë. Pas ndarjes, ata do të jenë dy nga individët më të pasur në botë.

Duke qenë e angazhuar prej dekadash në iniciativa filantropike, Melinda Gates është bërë një model filantropik. Dhe divorci i saj nga Bill Gates hap një kapitull të ri.

-“Unë nuk kam asnjë dyshim në aftësitë e saj për të pasur ndikim”- tha Alexsis de Raadt St. James, themelues dhe partner administrues i Merian Ventures. “Mund të jetë njeriu më i rëndësishme për t’u ndjekur në filantropi sepse ndikimi i saj është shumë i fuqishëm.”

Melinda Gates është përqendruar në disa fusha në të kaluarën që mund të tregojnë se çfarë pritet prej saj në dekadat e ardhshme.

Lexo: Elon Musk zbulon se ka sindromën Asperger

Fuqizimi i grave dhe vajzave të reja

Fuqizimi dhe mbështetja e grave është thelbësore për Melinda Gates. Në vitin 2015, ajo ndoqi këtë pasion dhe krijoi kompaninë e saj të investimeve dhe inkubacionit, Pivotal Ventures.

-“Pasi Bill dhe unë hapëm fondacionin tonë, fillova të kaloja kohë me gratë nga e gjithë bota dhe të fitoja një kuptim shumë më të thellë të ndikimit të pabarazisë strukturore në jetën e grave dhe vajzave”,- shkroi Melinda Gates në një opinion për CNN në Mars 2020. “Të dhënat janë të qarta: Pavarësisht se në cilin vend të botës keni lindur, jeta juaj do të jetë më e vështirë nëse jeni vajzë.”

Përmes kontributeve filantropike dhe investimeve të kapitalit sipërmarrës, firma mbështet disa përpjekje të përqendruara te gratë. Dhe ekipi në Pivotal Ventures posaçërisht përqendrohet në gjetjen e më shumë grave që të punojnë në sektorë kryesorë, të tilla si teknologjia dhe inkurajimin e më shumë grave për të kandiduar për zyra publike, nga niveli lokal e lart.

Në qershor të vitit 2020, përmes Pivotal Ventures, Melinda Gates u bashkua me ish-gruan e Jeff Bezos, MacKenzie Scott për të lançuar sfidën “Barazia nuk mund të presë”. Programi do të japë 30 milion dollarë për organizatat me idetë më të mira për të ndihmuar në zgjerimin e fuqisë dhe ndikimit të grave në Shtetet e Bashkuara deri në vitin 2030. Dhjetë finalistë janë zgjedhur dhe fituesit do të shpallen këtë verë.

-“Unë mendoj se një njeri i zakonshëm mund të mësojë shumë nga historia e Melinda me filantropinë”,- tha për CNN Business Tammy Tibbetts, bashkëthemeluese dhe CEO i She’s the First dhe autore e “Impact”. “Ajo ka qenë shumë e qëndrueshme në mbështetjen e çështjeve gjinore dhe grave dhe vajzave.”

Shëndeti mendor

Përmes punës së saj në Pivotal Ventures, Gates ka udhëhequr disa iniciativa të shëndetit mendor, kryesisht duke u përqëndruar te të rinjtë.

Në Prill, ajo ndihmoi në lançimin e Sound It Out, një fushatë kombëtare që promovon shëndetin mendor në shkollat e mesme. Nisma përfshin një “album dhe burime për të ndihmuar prindërit dhe kujdestarët të kenë biseda domethënëse në lidhje me mirëqenien emocionale me fëmijët e tyre në shkollë të mesme”,- sipas një njoftimi për shtyp të Ad Council.

Në tetor 2020, ajo filloi Fondin Upsëing për Shëndetin Mendor te Adoleshentët, i cili siguron burime për organizatat që adresojnë nevojat e shëndetit mendor të të rinjve, veçanërisht duke u përqëndruar në të rinjtë me ngjyrë dhe komunitetin e të rinjve LGBTQ + në Shtetet e Bashkuara.

Lexo: Tony Robbins ju tregon rrugën më të sigurt drejt pavarësisë financiare

Vaksinat dhe aksesi i vaksinave

Melinda Gates ka qenë shumë e zëshme në lidhje me vaksinat dhe aksesin ndaj vaksinave, së fundmi gjatë pandemisë Covid-19.

-“Të gjithë kanë nevojë për këtë vaksinë. Nëse e marrin vetëm në vendet me të ardhura të larta, kjo sëmundje do të qarkullojë. Ne do të shohim dyfish më shumë vdekje. Dhe rimëkëmbja e ekonomive tona do të jetë shumë më e ngadaltë sesa nëse krijojmë vaksinën për të gjithë.” Ajo gjithashtu inkurajoi politikëbërësit të marrin në konsideratë një zgjidhje afatgjatë që do të sigurojë që gratë të mos rrezikohen përsëri nëse ndodh një krizë tjetër.

Në total, Fondacioni Bill dhe Melinda Gates ka angazhuar më shumë se 1.75 miliardë dollarë për të mbështetur betejën globale ndaj Covid-19.

Varfëria

Nxjerrja e njerëzve nga varfëria ka qenë prej kohësh një përparësi për Fondacionin Bill dhe Melinda Gates.

Melinda Gates shkroi për lidhjen e teknologjisë dhe varfërisë në një opinion për CNN Business në tetor 2018, duke thënë: “Hapi i parë është të sigurohemi që të gjithë njerëzit të kenë qasje në teknologjinë digjitale dhe tani miliarda ende nuk e kanë”. Ajo shtoi: “Teknologjia digjitale nuk do të ndihmojë në luftimin e varfërisë nëse thjesht kërkesa për të i shtyn njerëzit në varfëri”.

Ajo gjithashtu përqendrohet në mënyrën se si varfëria ndodh në mënyrë specifike për gratë. Në vitin 2019, ajo e quajti “aksesin e gjerë në kontraceptivë” mjetin më të madh anti-varfëri që kemi në botë”.

Lexo: Dy të rinj shqiptarë po kthejnë në brand punën dhe emrin e gjyshit të tyre

Pushime me pagesë

Nëpërmjet iniciativave kryesore, Melinda Gates ka mbështetur përpjekjet dypalëshe për të çuar përpara një politikë gjithëpërfshirëse të pushimeve me pagesë federale që nga viti 2016, duke investuar më shumë se 65 milion dollarë në avokatë për këtë çështje, përfshirë Qendrën e Politikave Bipartizane dhe Partneritetin Kombëtar për Gratë dhe Familjet. Kompania gjithashtu punon me Pushime me Paid Leave For All dhe PL + US, fushata kombëtare që punojnë në nivelet shtetërore dhe federale për të nxitur një politikë kombëtare duke mobilizuar votuesit, bizneset dhe aktorët e tjerë kryesorë.

Në maj të vitit 2019, Gates tha se Shtetet e Bashkuara kanë nevojë për leje familjare të paguar nga qeveria dhe Kongresi duhet të paraqesë propozime politikash dhe të mësojë nga politikat e shtetit.

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0