"ALvanTURE" , ëndrra që u kthye realitet! Arbër Sulstarova tregon frymëzimin pas kamperit luksoz - Business Magazine Albania

“ALvanTURE” , ëndrra që u kthye realitet! Arbër Sulstarova tregon frymëzimin pas kamperit luksoz

"ALvanTURE" , ëndrra që u kthye realitet! Arbër Sulstarova tregon frymëzimin pas kamperit luksoz

Arbër, themeluesi i ALvanTure, rrëfen udhëtimin frymëzues nga koncepti në krijimin e një furgoni kamper luksoz, duke e bërë realitet një ëndërr që tërheq të apasionuarit pas aventurave dhe udhëtimeve. Përmes kësaj interviste, Arbër zbulon si përvojat personale dhe frymëzimi nga figura të rëndësishme në jetën e tij, si babai i tij, e shtynë të ndërmarrë këtë iniciativë inovative. Eksplorimi i Shqipërisë përmes ALvanTure ofron një perspektivë të re mbi turizmin dhe aventurën, duke u dhënë udhëtarëve mundësinë të përjetojnë bukurinë e Shqipërisë në një mënyrë unike dhe komode. Kjo intervistë zbulon jo vetëm sfidat dhe arritjet e Arbërit në rrugëtimin e tij për të krijuar ALvanTure por edhe pasionin dhe përkushtimin që ai ka për të promovuar Shqipërinë si destinacion turistik.

1. Arbër, çfarë ju frymëzoi të krijoni ALvanTure, dhe si kanë formuar përvojat tuaja personale konceptin e kësaj shërbimi luksoz me furgon?

-Besoj të gjithë e kemi ëndërruar kamperin si ide, si vizion. Është një eksperiencë që të gjithë do të donim ta provonim të udhëtonim me një shtëpi lëvizëse. Disa e kanë përjetuar, disa jo. Në aspektin personal, frymëzimi që krijoi ALvanTURE, janë udhëtimet, nevoja për risi, dedikimi në ato çfarë beson dhe shpenzimi i kohës në gjëra produktive. Por, frymëzimi kryesor ishte im atë, inxhinier mekanik i cili më tha mos u merr me atë punë se do gjesh belanë.

2. Mund të na rrëfeni udhëtimin e zhvillimit të ALvanTure nga një ide në një furgon kamper luksoz dhe plotësisht operacional? Cilat ishin disa nga sfidat më të mëdha që u përballët gjatë këtij procesi?

Mendoj se eksperienca personale e gjithkujt bën që të marrim rrugën në drejtimet që kemi në natyrën tonë. Nuk i shmangemi dot, veçse të bëjmë më të mirën në boshtin ku jemi dhe ku po shkojmë. Para 3 vitesh e pak nisa të studioja me themel video, artikuj, foto të kamperave në botë. Duke filluar nga paraqitja e deri tek detaji më i vogël teknik. Skemat elektrike, pjesa dizajnit, efiçienca e hapësirës. “Është me orë pune”, së thotë kot populli. Shënimet, këshillimi nga im atë i cili nuk ka qenë dakort, u bë shtylla kryesore në përfundimin e ALvanTURE. Para 1 viti nisi ndërtimi, ku kanë marrë pjesë rreth 15 persona nga fillimi në fund të cilët i falenderoj pa masë, ku nga i pari tek i fundit kanë rol kryesor. Sfidë ka qenë gjetja e njerëzve të duhur dhe menaxhimi i tyre, gjetja e materialeve të duhura, varevingot e panumërta për pjesë.

3. Çfarë e bën ALvanTure unik nga opsionet e tjera në Shqipëri?

2 gjera: Është furgoni i parë luksoz i ndërtuar nga 0 në Shqipëri dhe logo ALvanTure besoj e kuptueshme për të gjithë që përfaqëson Albania Adventure Van. Këto janë busullat që i shërbejnë risisë së ALvanTURE dhe promovimit të turizmit në Shqipëri.

4. Si dikush që ka eksploruar gjerësisht Shqipërinë, cilat janë destinacionet tuaja të rekomanduara për personat që përdorin ALvanTure?

Kemi pafund destinacione unike dhe gjithëpërfshirëse në Shqipëri, duke filluar nga Shkodra me Shirokën, Berati, Vlora me Lagunën e Karavastasë dhe jo vetëm, Dhërmi, Himarë etj. Si eksperiencë personale rruga Korçë-Leskovik-Përmet është përrallë, duke përfshirë dhe Llixhat e Benjës.Lehtësisht e menaxhueshme me makinë dhe shumë destinacione piktoreske.

Lexo edhe: Çfarë na bën vërtet të lumtur?

5.Cila ka qenë pjesa më e shpërblyer e menaxhimit të ALvanTure për ju personalisht?

Lodhja shpërblehet. Nisja e ëndrrës dhe përfundimi i saj është një gjë që nuk përshkruhet dot me fjalë. Di vetëm të them që ndihesh siç kur ke kohë pa fjetur në krevatin tënd dhe rikthehesh në të pas shumë kohësh.

6.Çfarë këshille do t’i jepnit dikujt që planifikon të eksplorojë Shqipërinë me ALvanTure për herë të parë?

Merreni lehtshëm dhe shijojeni në maksimum shtëpinë më të bukur lëvizëse në Shqipërinë tonë.

7.Si ndikon ALvanTure në promovimin e turizmit në Shqipëri dhe në ndërgjegjësimin për eksplorimin e vendeve të reja?

E përmenda dhe pak më lart, është një komoditet që ja rrit vlerën turizmit shqiptar. Aq më tepër në syrin e të huajve, ku vitet e fundit kemi rritje të turistëve cilësorë. E bën Shqipërinë të ketë konkretisht diçka të domosdoshme që nuk e ka pasur më parë, me gjithë  historinë e ndërtimit të saj. Vendet e Shqipërisë janë aty, për tu parë nga ne. Tani u shtua diçka më shumë për t’i parë më lehtë.

8. Cilat janë planet tuaja të ardhshme për ALvanTure? A ka ndonjë veçori të re ose zgjerim në Planifikim?

Për këtë nuk dua të komentoj, pasi është herët për momentin. Le ta shijojmë dhe vlerësojmë ALvanTURE si fillim.

Përmes pasionit, dedikimit dhe një vizioni të qartë për të sjellë një përvojë të re në Shqipëri, Arbëri ka transformuar ëndrrën e tij në realitet me krijimin e ALvanTure. Në këtë udhëtim, sfidat janë përballur me guxim dhe mençuri, duke e bërë ALvanTure jo vetëm të parin e llojit të tij në Shqipëri por edhe një simbol të aventurës dhe lirisë. Frymëzimi i Arbërit dhe dedikimi për të ofruar diçka të veçantë, jo vetëm që ka bërë realitet ëndrrën e tij, por ka hapur një dritare të re për të gjithë ata që dëshirojnë të zbulojnë Shqipërinë në një mënyrë krejtësisht të re. E ardhmja e ALvanTure shihet jo si një destinacion, por si një udhëtim i vazhdueshëm drejt inovacionit dhe eksplorimit të pamundësive të reja, duke u bërë frymëzim për të gjithë ne që ndjekim ëndrrat tona me guxim dhe pasion.

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0