Thirrje e hapur për aplikime - Star Venture Program - Business Magazine Albania

Thirrje e hapur për aplikime – Star Venture Program

Thirrje e hapur për aplikime - Star Venture Program

Programi Star Venture i BERZH-it synon start-ups, akseleratorët dhe konsulentët premtues për të treguar potencialin e tyre të plotë. Puna me ndërmarrjet e vogla dhe të mesme (SME) për më shumë se 25 vjet i ka dhënë BERZH-it ekspertizë unike në forcimin e ekosistemit të strartup-eve në të gjithë rajonet e saj.

Për të maksimizuar ndikimin, ata punojnë me:

  • Start-ups
  • Akseleratorët
  • Mentorët
  • Investitorët

Star Venture përdor një rrjet të dedikuar mentorësh dhe këshilltarësh për të kanalizuar një gamë të tërë shërbimesh këshillimore me porosi dhe praktikat më të mira të industrisë për startup-et. Nëpërmjet seminareve strategjike  të udhëhequra nga Cambridge IfM Engage, këshillimit të klasit botëror, mentorimit dhe aksesit në financa dhe zhvillimin e tregut, programi ndihmon bizneset fillestare të përmirësojnë efikasitetin e rezultateve të tyre dhe të shkallëzohen me shpejtësi.

Në të njëjtën kohë, Star Venture ndihmon kompanitë e reja të heqin disa nga barrierat sistematike për aksesin në financa duke i lidhur ato me një rrjet investitorësh me një interes strategjik në hapësirën e fazës së hershme.

Star Venture mobilizon mentorët për të ndihmuar në ndërtimin e kapacitetit të përshpejtuesve për të trajnuar bizneset fillestare dhe për të mbështetur udhëtimin e tyre të rritjes. Programi u jep përshpejtuesve mjetet për të përmirësuar performancën e biznesit të grupit të tyre të kompanive të reja, duke përfituar njëkohësisht ekosistemin më të gjerë sipërmarrës. Përveç kësaj, programi ofron mbështetje për ekosistemin, të tilla si trajnime për investitorët vendas për të zhvilluar kapacitetin e tyre, mundësitë e grumbullimit të financimit dhe këshillim për politikat për qeveritë të përkushtuara për të mbështetur startup-et. Star Venture gjithashtu ofron udhëzime për këshilltarët lokalë se si të punojnë me bizneset fillestare në mënyrë që ata të mund t’i udhëzojnë ato në të ardhmen. Star Venture ka mbështetur mbi 550 kompani të fazës fillestare me potencial të lartë në 23 vende, duke përfshirë rajonin e Mesdheut Jugor dhe Lindor (SEMED), Ballkanin Perëndimor, Azinë Qendrore, Evropën Lindore, Kaukaz dhe Turqi. Ndërsa programi është i disponueshëm për momentin vetëm në rajonet e sipërpërmendura, ne jemi të përkushtuar të zgjerojmë aksesin në financa dhe njohuri për sipërmarrësit në të gjitha vendet tona të operimit.

Thirrje për aplikime për start-up në Ballkanin Perëndimor
Kemi kënaqësinë të shpallim një thirrje për aplikime në programin tonë Star Venture për start-up me potencial të lartë nga Ballkani Perëndimor.

Afati i fundit për të aplikuar është 13 maj 2024. Ju lutemi referojuni udhëzimeve dhe linkut të aplikimit më poshtë:

Udhëzimet e aplikimit

Linku e aplikimit

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0