Gratë shqiptare sipërmarrëse: Pioniere të transformimit ekonomik - Business Magazine Albania

Gratë shqiptare sipërmarrëse: Pioniere të transformimit ekonomik

Shqipëria ka pësuar ndryshime të mëdha ekonomike dhe sociale, duke nxitur një kulturë sipërmarrëse, veçanërisht midis të rinjve dhe grave. Politikat kombëtare, si Strategjia e Zhvillimit të Biznesit dhe Investimeve për 2021-2027, i japin përparësi dhe mbështesin sipërmarrjen e grave, duke u mbështetur në përpjekjet e mëparshme. Rritja e financimit dhe koordinimi  synojnë të monitorojnë dhe forcojnë ndikimin e këtyre nismave. Një ekosistem mbështetës i palëve të interesuara përforcon më tej suksesin e startupeve të udhëhequra nga gratë, duke çuar në rezultate pozitive sociale dhe mjedisore në Shqipëri.

Rafaela Rica, Themeluese, Iceberg Communication

Rafaela Rica themeloi Iceberg Communication në vitin 1999, e cila tani u shërben markave të njohura si Deloitte Albania dhe Samsung. Me mbështetjen e EBRD-it dhe programit Gratë në Biznes të Bankës Intesa Sanpaolo, Iceberg pa një rritje prej 87% të qarkullimit dhe një rritje prej 70% në produktivitet. Rica gjithashtu mentoron bizneset e reja dhe bizneset e udhëhequra nga gratë, duke fituar një nominim për Mentorin e Vitit 2018.

> Blerina Ago, Themeluese, Active Albania

Blerina Ago themeloi Active Albania, një kompani inovative turistike e fokusuar në përvojat e qëndrueshme të udhëtimit në Ballkanin Perëndimor. Nëpërmjet aktiviteteve si transportimi i paketave dhe vëzhgimi i shpendëve, kompania synon të minimizojë ndikimin mjedisor. Në vitin 2020, ajo nisi “Blerina Udhëton në karantinë”, një shfaqje virtuale udhëtimi që diskuton të ardhmen e turizmit pas COVID-19. Ago është autore e tre fushatave digjitale që promovojnë turizmin shqiptar dhe punon në mënyrë aktive për ruajtjen e ekosistemit natyror të kanioneve të Osumit. Përpjekjet e saj shtrihen në mbështetjen e sektorëve rajonalë të turizmit dhe në formësimin e kuadrit ligjor për turizmin aktiv. Në vitin 2021, ajo u nderua si Gruaja Sipërmarrëse e Vitit në kategorinë e Udhëtimit dhe Mikpritjes.

Lexo edhe: Women On Board Albania

>Aida Zubcevic, Themeluese dhe Drejtoreshë, Faveda

Aida Zubčević, një sipërmarrëse e suksesshme nga Bosnja dhe Hercegovina, është forca shtytëse pas Faveda. Vizioni i saj për prodhimin e produkteve medicinale me bazë bimore ka çuar në krijimin e një marke unike të njohur për cilësinë dhe efektivitetin e saj. Krahas ekipit të saj, Zubčević fokusohet në edukimin e grave në zonat rurale për të forcuar ekonominë rurale dhe për të promovuar konsumin e përgjegjshëm dhe mbrojtjen e burimeve natyrore. Përkushtimi i saj i dha asaj titullin Gruaja Sipërmarrëse e Vitit në kategorinë e gjelbër.

> Valentina Taseva, Themeluese, Semos Education

Valentina Taseva është Themeluesja dhe pronarja e Semos Education, një nga ofruesit më të mëdhenj të trajnimeve për IT në Evropën Juglindore, i themeluar në Maqedoninë e Veriut që nga viti 1985. Duke operuar në mbi 34 vende në mbarë botën me një ekip prej mbi 140 ekspertësh, Semos Education ofron më shumë se 400 kurse për bizneset, qeveritë dhe profesionistët aspirantë të IT, krijues dhe biznes. Kompania është e njohur për zhvillimin e një sistemi edukimi dhe certifikimi të IT-së, duke rritur njohuritë kompjuterike dhe aftësitë dixhitale në mesin e klientelës së saj. Arritjet e Taseva çuan në njohjen e saj si Gruaja Sipërmarrëse e Vitit në kategorinë Kreative.

> Fabiola Duro, Themeluese, INNVEST

Fabiola Duro themeloi INNVEST, një rrjet “angel investors” në Tiranë, Shqipëri, i fokusuar në nxitjen e inovacionit për të trajtuar sfidat ekonomike. Me një dekadë përvojë në ekosistemin e startup-eve, ajo ka transformuar rolin e “angee investors” duke theksuar bashkëpunimin me themeluesit e startup-eve përmes ndarjes së njohurive, mentorimit, rrjetëzimit dhe mbështetjes financiare. Sfondi i Duros përfshin punën me organizata qeveritare dhe biznesi, duke pasqyruar ekspertizën e saj të larmishme.

SheAtWork

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0