Këto 4 veprime "të pazakonta" ndihmuan Bezos në krijimin e kompanisë 1 trilion dollarëshe - Business Magazine Albania

Këto 4 veprime “të pazakonta” ndihmuan Bezos në krijimin e kompanisë 1 trilion dollarëshe

Këto 4 veprime "të pazakonta" ndihmuan Bezos në krijimin e kompanisë 1 trilion dollarëshe

Jeff Bezos e ktheu Amazon në një gjigant të teknologjisë dhe dyqan ku mund të gjeni gjithçka që tani vlen 1.6 trilion dollarë. Ai e bëri këtë duke qenë “ndoshta lideri më i pazakontë i biznesit të epokës sonë”, tha CEO aktual i Amazon, Andy Jassy për Fortune në një intervistë të fundit në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër.

Jassy, zëvendësi për një kohë të gjatë i Bezos, mori frenat e kompanisë pasi themeluesi i Amazon dha dorëheqjen në vitin 2021. Ai ishte me fat që kishte mësuar nga stili unik i udhëheqjes së Bezos, i cili vazhdon të ndikojë në mënyrën se si ai dhe drejtuesit e tjerë të Amazon funksionojnë, tha ai në Davos.

Ai shkoi në detaje të mëtejshme, duke shpjeguar se çfarë e bëri Bezos “aq të pazakontë” si një shef, në një fjalim të vitit 2017 në një event. Në mënyrë të veçantë, Jassy theksoi këto katër tipare:

Pak “mendimtarë më të mëdhenj”
Një nga 16 parimet e lidershipit të Amazon, të cilin Bezos e krijoi gjatë kohës që drejtonte kompaninë, është “Think Big”. Jassy vuri në dukje shumë herë se ai ishte dëshmitar i ekipeve të zhvilluesve dhe drejtuesve që sillnin “ide vërtet të mira” te Bezos, vetëm që themeluesi i Amazon sugjeroi që ta shtyjnë konceptin edhe më tej.

“Nuk ka shumë mendimtarë të tjerë më të mëdhenj se Jeff Bezos,” tha Jassy, duke shtuar: “Ai gjithmonë kishte një mënyrë për t’i bërë ekipet të mendonin më të mëdhenj.”

Edhe në ditët e para të Amazon, Bezos tashmë po mendonte të zgjerohej përtej librave në një hapësirë më të gjerë të tregtisë elektronike. “Kjo është dita 1,” tha Bezos në një intervistë të vitit 1997, vetëm tre vjet pas lançimit të Amazon. “Ky është fillimi. Kjo është faza Kittyhawk e tregtisë elektronike.”

Standarte të larta
Jassy mendoi se kishte standarde të larta, derisa pa Bezos të ndërvepronte me njerëzit përreth tij. Edhe kur një pjesë e komenteve kritike dukej e paarsyeshme në fillim, Bezos gjeti një mënyrë për të frymëzuar punonjësit për të përmbushur pritshmëritë e tij dhe për të prodhuar punën më të mirë të mundshme, tha Jassy.

“Duke parë Jeff, nuk kam parë askënd me standarde më të larta,” tha Jassy.

Bezos u përball me kritika për ato pritshmëri jashtëzakonisht të larta, të cilat thuhet se patën një ndikim të vazhdueshëm intensiv në shëndetin fizik dhe mendor të punëtorëve. Jassy megjithatë mbrojti qasjen e Bezos për frymëzimin e punës së madhe nga punonjësit që ndihmuan në suksesin e Amazon.

“Njerëz me të vërtetë të zgjuar, të motivuar, të talentuar, ambiciozë do të shtrihen drejt këtyre qëllimeve,” tha Jassy. “Bezos kishte një mënyrë për të pasur standarde vërtet të larta, dhe më pas t’i kishte të gjithë të shtriheshin dhe të aspironin për ato standarde.”

Lexo edhe:Mësimi që na jep Musk në lidhje me ambiciet e Bezos në fushën hapsinore

Strategji dhe durim afatgjatë
Jassy u mrekullua me aftësinë e Bezos për të qenë “strategjikisht i durueshëm dhe taktikisht i paduruar”.

“Bindja e tij për vizionin afatgjatë dhe se ku dëshiron të marrë diçka dhe madje edhe kur njerëzit i thonë se nuk është e mundur, ai beson se është e mundur dhe është kokëfortë për atë vizion,” tha Jassy. Megjithatë, ai kishte ende një aftësi për të marrë vendime të zgjuara shpejt, sepse “shpejtësia gjithmonë ka shumë rëndësi” për kompanitë e teknologjisë.

Ky është një bilanc i ndërlikuar për t’u arritur. Bezos mund të ketë planifikuar të zgjerohet përtej librave që nga ditët e para të Amazon, por iu deshën vite që gjigandi i tregtisë elektronike të shtonte gradualisht mjaft kategori të reja produktesh për t’u bërë “dyqani i gjithçkaje”. Deri në vitin 2006, ajo nuk lançoi njësinë e kompjuterëve cloud, Shërbimet web Amazon, që tani është segmenti më fitimprurës i kompanisë.

“Gjërat e mëdha fillojnë të vogla. Lisi më i madh fillon nga një fidan i vogël”, tha Bezos në një intervistë të vitit 2017. “Duhet të jesh i gatshëm ta lejosh atë lis të rritet në një fidan të vogël, dhe më në fund në një pemë të vogël dhe pastaj ndoshta, një ditë, do të jetë një biznes i madh më vete.”

Lexo edhe:Robotët humanoidë për përdorim të përgjithshëm? Bill Gates beson në to

“Të hapur dhe kuriozë”
Parimet e lidershipit të Amazon thonë se udhëheqësit e mirë duhet të “kërkojnë perspektiva të ndryshme dhe të punojnë për të mohuar besimet e tyre”. Lidhur me këtë, Bezos dihet se pret deri në fund të takimeve për të shprehur mendimin e tij.

“Unë kurrë nuk kam takuar dikë që mëson ashtu siç mëson ai,” tha Jassy, duke e përshkruar Bezos si “të hapur dhe kurioz për të mësuar rreth fushave të reja, temave dhe opinioneve të reja”. Kjo do të thotë rehati me idenë e dështimit, veçanërisht si rezultat i natyrshëm i eksperimentimit dhe inovacionit.

“Dështimi vjen pjesërisht me inovacionin. Nuk është një opsion”, shkroi Bezos në një letër të vitit 2013 drejtuar aksionarëve.

“Udhëheqësit e mëdhenj vazhdojnë të dëgjojnë inpute shtesë, njerëz brenda dhe jashtë kompanisë  dhe vazhdojnë të rregullojnë opinionet dhe idetë e tyre ndërsa mësojnë më shumë,” tha Jassy, duke shtuar: “Ju nuk duhet të keni një mendim dhe qëndroni me atë përgjithmonë.”

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0