Mësimi që na jep Musk në lidhje me ambiciet e Bezos në fushën hapsinore - Business Magazine Albania

Mësimi që na jep Musk në lidhje me ambiciet e Bezos në fushën hapsinore

Mësimi që na jep Musk në lidhje me ambiciet e Bezos në fushën hapsinore

Pesë vjet më parë, në një intervistë me CEO-n e Axel Springer, themeluesi dhe ish-CEO i Amazon, Jeff Bezos, foli për ambiciet e tij për të dërguar njerëz në Mars. “Sistemi diellor mund të mbështesë lehtësisht një trilion njerëz,” tha Bezos. “Dhe nëse do të kishim një trilion njerëz, do të kishim një mijë Ajnshtajn dhe një mijë Mozartë … dhe burime të pakufizuara, për të gjitha qëllimet praktike, nga energjia diellore.”

Kjo është arsyeja pse Bezos ka shitur 1 miliard dollarë në vit në aksione të Amazon për të financuar Blue Origin, kompaninë e tij të raketave. Çështja është se deri më tani, e vetmja gjë që Blue Origin duhet të tregojë për përpjekjet janë disa harqe shumë të shtrenjta në skajin e poshtëm të hapësirës.

Bezos nuk është vetëm. Elon Musk ka folur shpesh, dhe vetëm këtë javë, për besimin e tij se mbijetesa e njerëzimit varet nga të qenurit një “specie shumëplanetare”. Është, pa dyshim, arsyeja pse ai filloi SpaceX, e cila mund të jetë  kompania e tij më e rëndësishme për momentin.

Sigurisht, SpaceX i Musk është shumë më larg se Blue Origin. SpaceX fitoi një kontratë për zbarkimin hënor të NASA-s në vitin 2019. Ajo ka lëshuar qindra satelitë, si për shërbimin e vet të internetit Starlink, ashtu edhe për klientët e tjerë. Dhe ka bartur me sukses astronautë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Lexo edhe:SpaceX do të dërgojë satelitë të Amazon në hapësirë

Në Samitin e DealBook të New York Times, prezantuesi Andrew Ross Sorkin e pyeti Musk se çfarë mendonte për konkurrencën me Bezos dhe nëse do ta arrijë ndonjëherë.

“Shpresoj që ai të bëjë,” u përgjigj Musk. “Unë në fakt pajtohem me shumë nga motivimet e Jeff.”

Me sa duket, motivimi të cilit i referohet Musk është ëndrra për të dërguar njerëz në Mars. Të ata kanë thënë se ky është qëllimi i tyre, megjithëse asnjëri nuk është afër. Musk sigurisht që ka avancuar shumë më tepër se Bezos, por është interesante ta dëgjosh atë të flasë për mënyrën se si e sheh konkurrencën. Në fund të fundit, Musk nuk njihet saktësisht për mirësinë e tij ndaj konkurrentëve. Për këtë çështje, ai nuk është aspak i njohur për mirësjellje.

Mund të thuash shumë gjëra për Musk dhe mënyrën se si ai e drejton biznesin e tij, por kjo rubrikë nuk ka të bëjë me këtë. Kjo nuk do të thotë se nuk do të kishit të drejtë, thjesht se në të vërtetë ka një mësim të vlefshëm këtu nëse mund t’i kaloni mashtrimet e zakonshme që lidhen me pothuajse gjithçka thotë dhe bën Musk.

Në këtë rast, është një pasqyrë zbuluese, sepse nëse Musk është serioz kur shprehet që njerëzit të bëhen multiplanetarë, është disi inkurajuese që ai të kuptojë se sa më shumë njerëz të vënë burime drejt problemit, aq më mirë. Musk ka arritur shumë me kompanitë që ai drejton dhe SpaceX është një histori e vërtetë suksesi. Megjithatë, problemi i vendosjes së njerëzve në Mars është shumë më i madh se çdo individ apo ndonjë kompani e vetme.

Pavarësisht nëse besoni se Musk e thotë këtë apo jo, ka diçka për të thënë për idenë se konkurrenca e fortë pothuajse gjithmonë rezulton në rezultate më të mira për të gjithë. Për shembull, konkurrenca i shtyn novatorët të përmirësojnë idetë e tyre dhe të ndërtojnë gjëra më të mira.

Nuk e dimë nëse Musk ose Bezos – për këtë çështje – do të dërgojnë ndonjëherë njerëz të jetojnë në Mars. Do të habiteshim shumë nëse do të ndodhte ndonjëherë. Për këtë çështje, nuk e dimë nëse kompanitë që ata ndërtuan do të kenë sukses ndonjëherë në misionin e tyre. Megjithatë, një gjë është e sigurt, se e vetmja mënyrë që do të ndodhë është të kuptojmë se sa më shumë njerëz të ecin para, aq më mirë.

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0