Vlejnë rreth 12.2 trilion dollarë – Kush janë njerëzit më të pasur në botë aktualisht sipas Forbes - Business Magazine Albania

Vlejnë rreth 12.2 trilion dollarë – Kush janë njerëzit më të pasur në botë aktualisht sipas Forbes

Rënia e aksioneve dhe rritja e normave të interesit u përkthyen në një vit rënie për njerëzit më të pasur në botë. Në nivel global, u numëruan 2,640 pasuri dhjetëshifrore, nga 2,668 vitin e kaluar. Në total, miliarderët e planetit tani kanë një vlerë prej 12.2 trilionë dollarësh, një rënie prej 500 miliardë dollarësh nga 12.7 trilion dollarë në mars 2022.

Gati gjysma e listës është më e varfër se një vit më parë, duke përfshirë Elon Musk, i cili bie nga numri 1 në numrin 2. Blerja e shtrenjtë e Twitter ndihmoi në fundosjen e aksioneve të Tesla. Bernard Arnault, kreu i gjigantit të mallrave luksoze LVMH, zë vendin e tij si personi më i pasur në botë, duke shënuar herën e parë që një qytetar francez kryeson renditjen. Shtetet e Bashkuara ende krenohen me numrin më të madh të miliarderëve, me 735 anëtarë të listës me një vlerë kolektive prej 4.5 trilion dollarësh. Kina (duke përfshirë Hong Kongun dhe Macau) mbetet e dyta, me 562 miliarderë me vlerë 2 trilion dollarë, e ndjekur nga India, me 169 miliarderë me vlerë 675 miliardë dollarë. Për të llogaritur vlerën neto, kemi përdorur çmimet e aksioneve dhe kurset e këmbimit nga 10 mars 2023. Shihni më poshtë listën e plotë të miliarderëve të botës dhe metodologjinë tonë. Për vlerat neto të përditësuara ditore të të gjithë 2640 miliarderëve, shikoni renditjen e miliarderëve në kohë reale.

Lexo edhe: Huffpost sugjeron Tiranën si një nga destinacionet e 2024-ës

Një ndryshim i dukshëm në listën e miliarderëve për vitin 2024 krahasuar me vitin 2023 është mungesa e miliarderit indian Gautam Adani nga 10 individët më të pasur në botë.

Adani, i cili më parë mbante pozicionin si njeriu më i pasur në Azi dhe e nisi vitin 2023 në vendin e 3-të me një vlerë neto prej 126.2 miliardë dollarësh, u përball me akuza për korrupsion në Indi, duke çuar në një nga rëniet më të konsiderueshme të pasurisë në vitin 2023. Megjithatë, kohët e fundit duket se ka një kthesë të ngjarjeve. Një rreze shprese u shfaq kur gjykata e lartë e vendit vendosi që hetimi për Adanin të përfundonte brenda tre muajve. Ky vendim ndikoi pozitivisht në aksionet e tij, duke ofruar një lehtësim të mundshëm për gjendjen e tij financiare. Ai po e nis vitin e ri (2024) me një vlerë neto prej 84.7miliardë dollarë.

Këtu është lista e 10 njerëzve më të pasur në botë në mars të vitit 2024

1.Bernard Arnault & familja- $226.4 B

2.Elon Musk- $202.3 B

3.Jeff Bezos- $198.5 B

4.Mark Zuckerberg – $174.7 B

5.Larry Ellison- $141.8 B

6.Warren Buffett- $132.9 B

7.Bill Gates- $128.3 B

8.Steve Ballmer- $123.1 B

9.Mukesh Ambani- $117.3 B

10.Larry Page- $112.1 B

forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0