Pas 41 ditësh në grevë, Ford dhe sindikatat bien dakord për një rritje prej 25% të pagave të punonjësve - Business Magazine Albania

Pas 41 ditësh në grevë, Ford dhe sindikatat bien dakord për një rritje prej 25% të pagave të punonjësve

Pas 41 ditësh grevë në tre prodhuesit më të mëdhenj amerikanë të automjeteve – Ford, General Motors dhe Stellantis – sindikata e Punëtorëve të Automobilëve të Bashkuar (UAW) dhe Ford arritën një “marrëveshje në parim” të mërkurën, të cilën presidenti i SHBA Joe Biden e quajti atë “historike”.

Është hera e parë që në Treshen e Mëdhenj zhvillohet një grevë e njëkohshme. Pothuajse 45,000 nga 146,000 punëtorët e regjistruar në UAW morën pjesë në protestat të martën. “Ne jemi të fokusuar në rifillimin e operacioneve në fabrikën e montimit të kamionëve në Kentucky, në fabrikën e montimit në Michigan dhe në fabrikën e montimit në Çikago, duke kthyer 20,000 punëtorë të Ford në punët e tyre dhe duke ofruar gamën tonë të plotë (të produkteve) për klientët tanë.” tha Jim Farley, presidenti dhe CEO i kompanisë, në një deklaratë.

Pas një marrëveshjeje në parim, sindikatat shpesh nuk e ndalin aksionin e grevës derisa të ratifikohet nga anëtarët e tyre. Por UAW njoftoi se punëtorët e Fordit do të ktheheshin në punët e tyre, një mjet për të ushtruar presion mbi General Motors dhe Stellantis.

“Ky është një vendim strategjik që synon arritjen e marrëveshjes më të mirë të mundshme,” tha nënpresidenti i UAW, Chuck Browning . “Gjëja e fundit që General Motors dhe Stellantis duan është që Ford të rikuperojë plotësisht kapacitetin e prodhimit, ndërsa ata po humbasin kohë ,” shtoi ai.

Të martën, UAW u kishte kërkuar 5,000 anëtarëve të saj që punojnë në fabrikën e GM-së në Arlington, Teksas, që t’i bashkoheshin largimit pasi kompania publikoi rezultatet e saj financiare tremujore, të cilat treguan fitime më të mira se sa pritej.

“Një tjetër tremujor rekord, një tjetër vit rekord. Siç kemi thënë për muaj të tërë: fitimet rekord nuk nënkuptojnë kontrata rekord,” komentoi Sean Fein.

Marrëveshja e re e negociatave kolektive e negociuar nga sindikata me Ford-in parashikon një rritje pagash pak më pak se 40 për qind që kërkoi Sean Fein kur UAW filloi grevën më 15 shtator.

“Marrëveshja parashikon rritje 25% të pagës bazë deri në prill të vitit 2028”, sqaron sindikata në deklaratën e saj. “Kjo do të përkthehet në një rritje prej më shumë se 30% për pagat më të larta, më shumë se 40 dollarë në orë dhe një rritje prej 60% për pagën fillestare, më shumë se 28 dollarë në orë,” shtoi ai.

“Punëtorët më të paguar të Fordit do të përfitojnë nga një rritje prej më shumë se 150% gjatë periudhës së mbuluar nga marrëveshja ”, theksoi ai.

Për më tepër, marrëveshja parashikon një përmirësim të pensioneve dhe siguron të drejtën e punëtorëve për grevë në rast të mbylljes së fabrikës.

“Së bashku kemi filluar të përmbysim trendin për klasën punëtore në këtë vend,” siguroi Sean Fein.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0