Vlorë, hapen 121 biznese të reja. Si ndërlidhet kjo me muajt e verës - Business Magazine Albania

Vlorë, hapen 121 biznese të reja. Si ndërlidhet kjo me muajt e verës

Afrimi i muajve të verës por dhe sezoni turistik ka shtuar dhe kërkesat për hapje te bizneseve të reja, apo dhe rihapje të nipteve të atyre bizneseve që kanë qenë mbyllur në dimër.

Drejtori i Tatim taksave të Vlorës Ermal Pekmezi shprehet se janë rreth 121 biznese qe janë hapur vetëm në muajin prill të këtij viti.

“Bizneset qe janë hapur rishtas këtë periudhe, pra të muajit prill janë kryesisht biznese që merren me turizmin si bare, restorante, hoteleri etj. Kjo është pjesa më e rëndësishme e bizneseve që do jenë drejtpërdrejt me turistin, por nuk mungojnë dhe hapja e disa bizneseve të tjera që nga ndërtimi apo dhe transporti që janë në faktor të turizmit”, tha Eral Pekmezi.

Po ashtu specialisti i turizmit në Vlorë Ervin Sota  shprehet se ka kërkesa të shumta për hapje biznesesh në profilin e turizmit për Vlorën, duke marrë dhe shembull e një familje italiane e cila ka hapur një restorant në Vlorë.

 “Interesi në qyte,tin e Vlorës për hapje te reja të hoteleri turizëm është shumë i madh, kjo është një ekonomi e shtuar për qutetarët e Vlorës, pasi shtohen kërkesat për punonjës”, tha Ervin Sota.

Prenotime e shumta po përkthehet në ekonomi më të fortë apo të ardhura të mira për qytetarët e Vlorës. topchannel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0