Knox Journals: Mbani gjithmonë nën kontroll sigurinë tuaj - të dhënat tuaja përdoren saktësisht kur e shihni të arsyeshme - Business Magazine Albania

Knox Journals: Mbani gjithmonë nën kontroll sigurinë tuaj – të dhënat tuaja përdoren saktësisht kur e shihni të arsyeshme

Ne i përdorim pajisjet tona celulare qindra herë çdo ditë. Ato janë një zgjatim i teknologjisë së re shpërthyese si AI dhe AI gjeneruese, të cilat sjellin mundësi jashtëzakonisht emocionuese për atë që mund të bëni me pajisjen tuaj – ose më mirë, atë që pajisja juaj mund t’ju mundësojë të bëni.

Por ndërsa teknologjia ndryshon, e drejta juaj për privatësi nuk ndryshon. Zhvillimet e reja nënkuptojnë mënyra të reja të përpunimit të të dhënave. Në Samsung, ne mendojmë se duhet të keni pasqyrën e plotë kur bëhet fjalë për informacionin tuaj personal. Ne besojmë se transparenca, zgjedhja dhe kontrolli duhet të jenë në thelb të përvojës celulare.

Në këtë botë shumë të digjitalizuar, siguria dhe privatësia juaj janë më të rëndësishme se kurrë, kështu që është e drejtë që përdoruesit tanë të kenë kontroll të plotë mbi pajisjet e tyre. Kjo është arsyeja pse ne fokusohemi në ofrimin e zgjidhjeve që ju lejojnë të keni kontrollueshmëri të plotë dhe fuqizim të plotë mbi mënyrën se si përdoren të dhënat tuaja.

Paneli i sigurisë dhe privatësisë:

Ky besim është gurthemeli i Panelit tonë të Sigurisë dhe Privatësisë. Paneli ju mundëson të keni kontroll të plotë mbi të dhënat tuaja, duke përfshirë se kush i shikon dhe si përdoret. Në një ndërfaqe të thjeshtë dhe të lehtë për t’u përdorur, ju mund të shikoni, krijoni dhe përditësoni lejet e aplikacionit tuaj, kontrollet dhe veçoritë e ndarjes së të dhënave – duke ju mundësuar në mënyrë efektive të thërrisni fotot në të dhënat tuaja dhe të personalizoni përvojën tuaj sipas mënyrës tuaj.

Paneli ju lejon gjithashtu të shihni çdo të dhënë që mund të jetë në rrezik, duke ju treguar në mënyrë intuitive statusin e sigurisë së artikujve të sigurisë.

Cilësimet > Siguria dhe privatësia

Nga atje, ju mund të ndryshoni shpejt dhe me lehtësi cilësimet tuaja për të menaxhuar rreziqet e mundshme me prekjen e një butoni. Artikujt renditen sipas përparësisë së funksioneve që mund të kenë ndikimin më të rëndësishëm në sigurinë tuaj në internet, të tilla si ekrani i kyçjes, siguria e llogarisë, mbrojtja e pajisjes së humbur nëpërmjet Find My Mobile, siguria e aplikacionit dhe përditësimet. Këto janë të aksesueshme menjëherë në krye, me sinjalizime intuitive të kuqe, të verdhë ose jeshile që tregojnë çdo problem me një shikim dhe ofrojnë tregues të qartë për çdo çështje sigurie.

Sigurisht, ne gjithashtu e bëjmë punën për ju. Aplikacionet mund të vazhdojnë të gjurmojnë të dhënat për muaj të tërë, edhe kur nuk janë në përdorim, por pajisjet Galaxy heqin në mënyrë proaktive lejet nga aplikacionet që nuk janë përdorur për një kohë, të cilat më pas mund të rivendosen nëse zgjidhni në Panel.

Ju mund ta bëni këtë përmes Permission Manager dhe Permission Usage. Permission Manager ju tregon lehtësisht se cilat aplikacione mund të kenë qasje në të dhënat tuaja, nëse është vendndodhja, kamera apo mikrofoni juaj dhe në cilin kontekst (për shembull, nëse është vetëm kur përdorni aplikacionin). Përdorimi i lejeve ofron një mënyrë të thjeshtë për ju për të parë lejet tuaja të përdorura së fundi  veçanërisht, cilat aplikacione kanë përdorur një leje të caktuar në 24 orët ose shtatë ditët e fundit. Dhe, për t’i bërë gjërat edhe më të lehta, ne ofrojmë gjithashtu kërkesa për veprim të menjëhershëm përmes Panelit për të ndihmuar në marrjen e vendimeve të të dhënave më intuitive dhe transparente.

Është e thjeshtë për të hyrë në Panelin tuaj të Sigurisë dhe Privatësisë. Thjesht shkoni te “Cilësimet dhe Siguria dhe Privatësia”, ku mund të rishikoni dhe rregulloni lejet sipas dëshirës.

Ju gjithashtu mund të eksploroni me veçori për të përmirësuar më tej privatësinë e pajisjes suaj, të tilla si çelësi i “Qasjes në Clipboard”. Aktivizimi i këtij cilësimi (duke shkuar te “Cilësimet”, më pas “Privatësia” dhe duke kërkuar për çelësin “Alarm kur aksesohet në kujtesën e fragmenteve”) do të thotë që sa herë që një aplikacion ngjit diçka nga kujtesa juaj e fragmenteve, do të merrni një njoftim. Nuk ka më aktivitet të fshehur.

Nuk ka qenë kurrë më e lehtë për të parë dhe kuptuar privatësinë e të dhënave tuaja me Galaxy. Ne e vendosim kontrollin në duart tuaja.

Find My Mobile / Samsung Find:

Është një nga pashmangshmëritë e jetës, në një moment, ne të gjithë i vendosim gabim telefonat tanë. Por me Find My Mobile dhe Samsung Find, nuk keni më nevojë të shqetësoheni nëse informacioni personal i pajisjes suaj do të marrë në duar të gabuara.

Pasi të jetë aktivizuar Find My Mobile, Samsung Find ju lejon të lokalizoni, kyçni dhe madje fshini të dhënat e pajisjes tuaj për të krijuar një bllokim aksesi. Mund ta gjeni pajisjen tuaj edhe nëse nuk është e lidhur me një rrjet celular, për sa kohë që është e ndezur. Dhe përmes Samsung Find, nuk është vetëm telefoni juaj Galaxy që mund të gjuani, por edhe Galaxy Buds, tabletët, orët dhe pajisjet e tjera.

Opsionet shtesë të disponueshme e bëjnë më të lehtë se kurrë gjetjen e pajisjeve tuaja. Përdoruesit mund të ftojnë anëtarët e familjes në aplikacionin Samsung Find për të parë vendndodhjen ose për të aktivizuar zhurmat e ziles për të ndihmuar në gjetjen e pajisjeve të përbashkëta. Për t’i dhënë vetes mundësinë më të mirë për të gjetur pajisjet e humbura me Samsung Find, mund të zgjasni jetëgjatësinë e baterisë duke aktivizuar në distancë modalitetin e kursimit të energjisë.

Cilësimet > Siguria dhe privatësia > Mbrojtja e pajisjes së humbur

Me Galaxy, ju jeni të fuqizuar të qëndroni në kontroll të plotë të pajisjes tuaj edhe kur ajo nuk është fizikisht me ju.

Cilësimet e avancuara të inteligjencës:

Si një prodhues global lider në industri, Samsung është i fokusuar në përmirësimin e përvojës së pajisjes përmes veçorive të dedikuara të AI, duke i dhënë përparësi privatësisë në epokën e AI. Shumë nga veçoritë tona të Galaxy AI përdorin përpunimin e të dhënave në pajisje, që do të thotë se informacioni i ndjeshëm qëndron vetëm me ju dhe ju. Për ato veçori që kërkojnë përpunim në cloud ose serverë të jashtëm, ne sigurohemi që të dhënat tuaja të mbrohen me politika strikte.

Në një botë përvojash të përmirësuara me AI, ne e dimë se jo të gjithë duan të përdorin AI të bazuar në cloud. Për disa, mbajtja e të dhënave në pajisje është një përparësi. Pra, ndërsa inovacioni është i rëndësishëm për ne, ne besojmë se është po aq, nëse jo më e rëndësishme që të vazhdojmë t’i fuqizojmë përdoruesit tanë me zgjedhjen mbi përvojën e tyre.

Kjo zgjedhje është e juaja me cilësimet tona të Inteligjencës së Përparuar. Të integruara në pajisjet tona të mbështetura nga Galaxy AI, këto cilësime ju lejojnë të vendosni se sa i lejoni të dhënat tuaja të përmirësojnë përvojat e AI dhe nëse dëshironi të lejoni përpunimin në internet për funksionalitetin e plotë të AI.

Për të hyrë te cilësimet, hapni Cilësimet dhe zgjidhni Veçoritë e përparuara, më pas Inteligjenca e avancuar. Këtu do të shihni opsionin “Përpunoni të dhënat vetëm në pajisje”.

Cilësimet > Veçoritë e avancuara > Inteligjenca e avancuar

Ne jemi ende po aq të përkushtuar për t’u ofruar përdoruesve tanë transparencë, zgjedhje dhe kontroll mbi pajisjet e tyre në këtë botë të re epike. Gjithçka varet nga ju dhe nuk ka qenë kurrë më e lehtë për të parë dhe kuptuar se çfarë ndodh me të dhënat tuaja në çdo kohë.

Privatësia juaj, e siguruar me Galaxy.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0