Shqiptarja Mira Murati zbulon GPT-40 - Business Magazine Albania

Shqiptarja Mira Murati zbulon GPT-40

Shqiptarja e suksesshme Mira Muarati, që mban postin e shefes së teknologjisë në kompaninë e inteligjencës artificiale OpenAI, ka bërë daljen e parë publike në prezantimin e një produkti të kompanisë. Ajo zbuloi zhvillimin më të fundit në përmirësimin e softuerit të inteligjencës artificiale GPT. (Xhi Pi Ti). Në fjalën e saj, Murati theksoi se kompania po zbulonte një version desktop për GPT në mënyrë që të rrisë më tej ndërveprimin e përdoruesve.

“GPT-4o ofron inteligjencë të nivelit GPT-4, por është shumë më i shpejtë dhe përmirëson aftësitë e tij në tekst, pamje dhe audio. Gjatë dy viteve të fundit, ne kemi qenë shumë të fokusuar në përmirësimin e inteligjencës së këtyre modeleve dhe ato janë bërë mjaft të mira. Por, kjo është hera e parë që po hedhim vërtet një hap të madh përpara lidhur me lehtësimin e përdorimit. Kjo është tepër e rëndësishme, sepse po shohim të ardhmen e ndërveprimit mes nesh dhe pajisjeve teknologjike”, tha shefja e Teknologjisë në OpenAI, Mira Murati.

Lexo: Efektet Pozitive të thënit Mirëmëngjes

Produkti i ri GPT-4o do të shfrytëzojë fuqinë e softuerit më të fundit dhe të përmirësuar të inteligjencës artificiale të kompanisë GPT-4, i cili aktualisht është i disponueshëm vetëm për abonentët me pagesë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0