Arsyeja nr. 1 pse punëtorët tuaj mund të lënë punën - Business Magazine Albania

Arsyeja nr. 1 pse punëtorët tuaj mund të lënë punën

Arsyeja nr. 1 që punonjësit largohen është sepse njerëzit e ngarkuar për të siguruar suksesin e tyre nuk kujdesen mjaftueshëm për të përmbushur nevojat e tyre si qenie njerëzore me vlerë.

Çfarë ndryshimi duhet të bëhet? Shumica e menaxherëve ende veprojnë në hierarki tradicionale, nga lart-poshtë, ku punonjësit u shërbejnë atyre. Më pas, menaxherët u shërbejnë udhëheqësve të tyre të lartë, të cilët, nga ana tjetër, i shërbejnë një CEO, i cili nga ana tjetër i shërben një bordi ose aksionerëve të kompanisë.

Kjo është një qasje krejtësisht e vjetëruar dhe e prapambetur e papërshtatshme për biznesin në shekullin 21.

Nga poshtë lart, jo nga lart-poshtë

Ken Blanchard është i famshëm për mësimin e konceptit të një piramide të përmbysur (ose me kokë poshtë), ku drejtuesit u shërbejnë punonjësve, të cilët janë më afër përvojës së klientit, së pari. Blanchard zgjeron këtë qasje të menaxhimit nga poshtë-lart:

Udhëheqësit e mëdhenj e kuptojnë se klienti i tyre numër 1 janë njerëzit e tyre. Nëse ata kujdesen për njerëzit e tyre, i trajnojnë dhe i fuqizojnë ata, ata njerëz do të angazhohen plotësisht dhe do të jenë të guximshëm për atë që bëjnë. Nga ana tjetër, ata do të arrijnë dhe do të kujdesen për klientin e tyre të dytë më të rëndësishëm – njerëzit që blejnë produktet ose shërbimet e tyre – dhe do t’i kthejnë ata në fansa të shfrenuar.
Lexo: Stuhia diellore pritet të godasë Tokën në 2 dhjetor

Në një intervistë të vitit 2017 Bob Johnston, CEO dhe Kryetar i zinxhirit të restoranteve The Melting Pot. Johnston zbuloi se premisa për suksesin pas ekskluzivitetit të tij global zbret në një fokus të palëkundur në “trajtimin e mirë të punonjësve tanë, kështu që ata do t’i trajtojnë mirë klientët tanë”. Ai shton: “Nëse injoroni pjesën e parë të ekuacionit, nuk do të arrini kurrë te e dyta”.

Por së pari, punonjësit duhet të ndihen sikur i përkasin, dhe t’u besojnë, jo të kenë frikë, drejtuesve të tyre. Bëhet fjalë për monedhën emocionale që çon në performancë të lartë.

Kthimi në rrënjët e lidershipit

E zhveshur në formën e saj bazë dhe më praktike, udhëheqja ka qenë dhe do të jetë gjithmonë për plotësimin e nevojave të njerëzve dhe zhvillimin e tyre në potencialin e tyre të plotë.

Kur punonjësit nuk marrin mjetet, trajnimin, kohën, zhvillimin, pritshmëritë e qarta, vizionin ose burimet që u nevojiten për të bërë mirë punën e tyre, ata përjetojnë moral të ulët. Ata ndalojnë së kujdesuri dhe ndalojnë së provuari, për fat të keq, që në fillim të lojës.

Pyetja që do të përcaktojë udhëheqjen tuaj eshte gjithmonë në: “A po plotësoni nevojat e njerëzve tuaj?”inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0