Lumturia si një benefit: Si funksionojnë katër nivelet e Aristotelit

Lumturia si një benefit: Si funksionojnë katër nivelet e Aristotelit në biznes

4 nivelet e lumturise dhe ndikimi i tyre ne biznes

Nuk është çudi që fjalët “jetë, liri, lumturia dhe ndjekja e saj” janë përjetësuar gjatë këtyre shekujve.

Dhurojini praktikisht çdo qenie njerëzore kohën, hapësirën dhe paratë për të bërë çfarëdo që dëshirojnë, dhe çfarë do të bëjnë ata? Ata do të ndjekin lumturinë. Ne dëshirojmë të jemi të lumtur; nuk kemi nevojë të na thuhet të vijmë pas saj.

Por, për të menduar dhe për të ndjekur lumturinë në lidhje me biznesin, duhet të përcaktojmë së pari çfarë është ajo. Le të shkojmë shumë larg dhe të marrim disa filozofi nga Aristoteli. Filozofi grek, i cili ka dhënë kontribute të rëndësishme në shumë fusha të njohurive njerëzore, paraqiti katër nivele të lumturisë: Laetus, felix, beatitudo dhe sublime beatitudo. Këtu do të flasim sesi ato punojnë në kontekstin e biznesit.

Niveli i parë: Laetus

Laetus përkthehet si kërkim i thjeshtë i kënaqësisë. Kjo është kënaqësi sensuale e bazuar në gjëra të jashtme: Një zhytje e ftohtë në një pishinë në një ditë të nxehtë përvëluese ose kafshata e parë e ëmbëlsirës së preferuar.

Lexo edhe: Si të rrisësh fëmijë të suksesshëm

Niveli i Dytë: Felix

Felix është kënaqësia e egos sonë. Një shpjegim i shprehur shumë thjesht mund të jetë zëvendësimi i fjalës “fitore”. Kur arrijmë  një qëllim afatshkurtër dhe ndjejmë një ndjenjë të arritjes, përjetojmë Felix.

Niveli i Katërt: Sublime Beatitudo

Do të shkoj jashtë rendit dhe do të përshkruaj Sublime Beatitudo më pas. Kjo është forma përfundimtare, e qëndrueshme  e lumturisë që mund të mendohet vetëm në fushën e shpirtërore ose të transcendente. Prandaj, ky nivel i lumturisë, sipas definicionit, nuk mund të arrihet në mënyrë eksplicite ose drejtpërdrejt në masë nga një grup i ndryshuar i njerëzve.

Niveli i tretë: Beatitudo

E ruajta këtë formë lumturie për fund, sepse besoj se lumturia është një pikë ideale grumbullimi për kërkimin e lumturisë brenda një bote korporative. Ai bazohet në dëshirën njerëzore për t’u lidhur, miqësuar, bërë mirë dhe për të treguar dhembshuri.

Lumturia dhe Puna

Tani që kemi përcaktuar çfarë kuptojmë me lumturinë, çfarë ka të bëjë kjo me punën? Ose, më konkretisht, pse duhet të interesohen udhëheqësit dhe drejtuesit për të lehtësuar dhe ndikuar punonjësit e tyre që të jenë të lumtur? Përgjigja është e trefishtë: reciprociteti, infektimi  dhe produktiviteti.

Reciprociteti

Le të fillojmë me reciprocitetin. Tashmë kemi përcaktuar se beatitudo, ose gëzimi, është një ndjenjë e thellë, e rëndësishme dhe e zgjatur e kënaqësisë. Kjo ndjenjë vjen drejtpërdrejt nga përpjekja për të ndikuar të tjerët. Sipas definicionit, gëzimi është një marrëdhënie. Nëse udhëheqësit e kompanisë, ose çdo udhëheqës i njerëzve në çdo kontekst, dëshirojnë të përjetojnë gëzim vetë, ata duhet të ndjekin më parë mirëqenien, avancimin dhe kënaqësinë e atyre që udhëheqin.

Lexo: Paraja nuk të bën të lumtur. Këto katër gjëra PO!

Produktiviteti

“Por, çfarë ndodh me rezultatin neto?” thonë financierët e kompanisë. Mos u shqetësoni; lumturia është një avantazh i rëndësishëm për produktivitetin gjithashtu. Lumturia është ngushtësisht e lidhur me synime të biznesit si rekrutimi, mbajtja e punonjësve dhe produktiviteti. Sipas një studimi nga MIT, lumturia e raportuar nga vetë punonjësit është një matës parashikues i produktivitetit të tyre.

Infektimi

Ngjashëm me reciprocitetin, gëzimi mund të veprojë  si një kod mashtrimi dhe të përhapet si zjarri. Sapo kuptojmë se punonjësit e lumtur janë më produktivë se të tjerët, vite me radhë të sondazheve brenda kompanisë time kanë treguar se punonjësit e lumtur janë gjithashtu më  besnikë.

Gëzimi ka një efekt “kontagjent” në mjedisin e punës. Nëse një punonjës është i lumtur, ai krijon një atmosferë pozitive dhe frymëzuese për të tjerët. Gjendja e lumturisë së tij shpesh është e dukshme dhe i inkurajon të tjerët të kenë një qasje të ngjashme. Kjo sjellje pozitive dhe energjia e gëzimit përhapen në mënyrë të pakontrollueshme dhe mund të ndikojnë në moralin e ekipit, motivimin dhe performancën e përgjithshme të organizatës.

Lumturia është një qëllim i vlefshëm dhe jo vetëm në jetën private apo në shtëpi. Unë besoj se ndjekja korporative e gëzimit është në dobi të të gjithëve. Ajo rekruton. Ajo mban. Ajo nxit produktivitetin dhe rezultatet e favorshme.

forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0