3 hapa për të përgatitur trurin për një mentalitet të rritjes - Business Magazine Albania

3 hapa për të përgatitur trurin për një mentalitet të rritjes

mentalitet rritje

Të gjithë do të përballeni me sfida dhe pengesa në karrierën dhe në jetën tuaj, por është mënyra se si reagoni ndaj këtyre situatave që bën të gjithë ndryshimin.

Mendësia mund të diktojë nëse merren hapa në drejtimin e gabuar pas një vështirësie ose nëse përdoren pengesat dhe kthesat e papritura si udhërrëfyes për të arritur atje ku aspirohet të arrihet. Fatkeqësisht, të pasurit një mentalitet rritjeje nuk vjen gjithmonë natyrshëm. Mund të duhen përpjekje dhe qëllime për të filluar menaxhimin e situatave në një mënyrë të re.

Pavarësisht se ku jeni aktualisht në udhëtimin tuaj, ka disa hapa që mund të ndërmerrni për të filluar zhvillimin e një mentaliteti të rritjes që do të rrisë lumturinë dhe suksesin tuaj!

1. Përqafoni “Rregullin pa justifikim”

Ky rregull ka për qëllim të ndihmojë në zgjimin dhe të rifitimin e fuqive mbi lumturinë dhe mirëqenien tuaj. Nëse merrni një moment për të reflektuar në fushat e punës dhe të jetës tuaj ku ndiheni të frustruar ose të mbytur, mund të ketë një të vërtetë që të hapë sytë që vjen në vetëdijen tuaj. Shpesh, luftoni pa dashje për ta mbajtur veten të mbërthyer. Nxirren justifikime dhe fokusoheni në të gjitha arsyet që duhet të mbeten në të njëjtën situatë në të cilën jeni të pakënaqur, nga lufta për të marrë kohë për veten dhe duke e justifikuar atë duke thënë: “Thjesht nuk kam kohë”, deri tek të qenit i mërzitur me një pjesë të punës suaj dhe ankoheni për të në vend që të bëni rregullime që mund t’ju ndihmojnë të keni një përvojë më pozitive.

Miratimi i “Rregullit pa justifikim” do të thotë që ju zgjidhni të vendosni energjinë tuaj dhe të përqendroheni në gjetjen e zgjidhjeve në vend që të reflektoni pa dashje për të gjitha arsyet pse duhet të qëndroni të mbërthyer në problem. Kur miratoni këtë rregull, po ndërmerrni një hap për të rifituar kontrollin mbi lumturinë, mirëqenien dhe suksesin tuaj në punë dhe jetë.

2. Përqafoni ndryshimin

Nuk ka dyshim për këtë. Ndryshimi mund të jetë i frikshëm. Trurit i pëlqen kur gjërat janë të parashikueshme dhe të pritshme. Mendja  do të përpiqet të na bindë se të vazhdosh me një model të padobishëm ka kuptim sepse është i njohur dhe kërkon më pak energji. Të shohësh pengesat dhe sfidat si mundësi për ndryshim, rritje dhe inovacion kërkon përpjekje, por shpërblimet janë të mëdha. Përdorimi i teknikave si riformulimi mund të ndihmojë në zhvendosjen e këndvështrimit tuaj në një vend më produktiv në zonat ku ndiheni të bllokuar. Nëse jeni dikush që thoshte: “Kjo është shumë e vështirë”, duke riformuluar, mund ta gjeni veten duke thënë: “Si mund t’i qasem kësaj në një mënyrë të re?”

3. Përqendrohuni në përmirësimin, jo të qenit perfekt

Një mënyrë e sigurt për të mbajtur veten nga përqafimi i një mentaliteti të rritjes është të mendoni se duhet të jeni të përsosur. Kur po provoni gjëra të reja dhe po dilni nga zona juaj e rehatisë, do të ketë një kurbë mësimi. Kur të hiqni dorë nga përpjekjet për të qenë të përsosur, do të jeni më të hapur për të marrë reagime, të cilat janë një komponent thelbësor për të ditur se çfarë funksionon dhe çfarë nuk funksionon. Pra, ndërtoni dhembshuri për veten. Lërini përpjekjet për përsosmëri dhe përqendrohuni në të bërit më të mirën që mundeni  ndërsa mësoni, përshtateni dhe rriteni gjatë rrugës.

Kultivimi i një mentaliteti të rritjes është një mjet i fuqishëm për të arritur lumturinë dhe suksesin. Duke përqafuar “Rregullin pa justifikim”, duke përshëndetur ndryshimin dhe duke i dhënë përparësi përparimit mbi përsosmërinë, sfidat mund të kthehen në gurë hapësinorë dhe të zhbllokohet potenciali për lumturi, sukses dhe përmbushje më të madhe në jetën  personale dhe profesionale. Mbani mend, sfidat janë të pashmangshme, por është përgjigja juaj ndaj atyre sfidave që bëjnë ndryshimin!

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0