Zakonet që ndihmojnë njerëzit e suksesshëm të maksimizojnë kohën e tyre - Business Magazine Albania

Zakonet që ndihmojnë njerëzit e suksesshëm të maksimizojnë kohën e tyre

Zakone

Të gjithë marrin të njëjtat 24 orë në ditë, por është ajo që bëni me ato 1440 minuta që i ndajnë të suksesshmit nga ata që qëndrojnë në vend. Nëse dëshironi të dilni përpara konkurrencës, të arrini qëllimet tuaja dhe të arrini më shumë sesa duhet të lejojë java, këto mënyra të menaxhimit të orës në vijim do t’ju ndihmojnë…

Mendoni si një person dembel

A është më e shpejtë të ngarkoni një makinë larëse enësh apo të pastroni personalisht çdo enë të vetme? Rezultati është i njëjtë, pavarësisht se si arrini atje, por përpjekja e përfshirë është krejtësisht e ndryshme. Përpjekja e Josephine Cochran e shekullit të 19-të për të aplikuar fillimisht presionin e ujit në pllaka nuk ishte thjesht inovative, por ishte dembelizëm. Ajo nuk donte të lante çdo lugë me dorë dhe gjeti një mënyrë për ta bërë atë në mënyrë më efikase. Në vend që thjesht të uleni për të bërë punë të lodhshme, shikoni nëse mund të gjeni një mënyrë për ta bërë punën më pak të lodhshme. Krijoni flukse pune, automatizime dhe inovacione që ju lejojnë të bëni më shumë me më pak përpjekje, më pas përdorni atë kohë për të trajtuar problemin tjetër. Në kohën kur bëni një pushim për të parë prapa, do të kuptoni se jeni kilometra përpara konkurrencës.

Mos i bëni detyrat tuaja në rregull

Rreziku me listat e detyrave është se shumica e njerëzve supozojnë se ato duhet të plotësohen në mënyrë lineare. Kur bëhet fjalë për këto punë, nuk është e mençur të filloni thjesht nga lart. Në vend të kësaj, aplikoni vlerësimet e kohës për çdo artikull. Gjeni veten me dhjetë minuta mes takimeve? Ndaloni një detyrë të vogël. Avioni vonohet me dy orë? Merreni me një artikull më të madh. Bëni atë që mundeni kur mundeni dhe habituni nga ajo që mund të arrini gjatë gjithë ditës.

Maksimizoni kohën e tranzitit

Në vend që të shikoni nga dritarja e kabinës tuaj në një avion, të lëvizni nëpër Instagram në një Uber, ose të shikoni njerëzit në metro, bëni që udhëtimi të funksionojë për ju. Udhëtimi mund të jetë i shkëlqyeshëm për t’iu përgjigjur emaileve, për t’u përgatitur për takimet e ardhshme dhe, kur gjithçka tjetër dështon, për të vazhduar edukimin. Kapërceni filmin gjatë fluturimit dhe dëgjoni një podcast, kaloni rrugën tuaj përmes një libri drejtues ose lexoni disa artikuj të shkruar nga ekspertë. Ideja është të trajtoni çdo moment të kaluar ulur si një mundësi.

Merrni parasysh ROI ( Return on investment)

Sa herë që mendoni të angazhoheni për diçka, merrni parasysh kthimin e mundshëm të investimit. Marrja e një pije me një mik të vjetër mund të duket si një përdorim i mirë i kohës, por a është me të vërtetë? Nëse takimi me një shok ju largon nga puna, familja ose arsimimi, mund të mos ia vlejë investimi. Pyesni veten nëse shpërblimi justifikon koston. Pushimi dhe relaksimi është, sigurisht, i rëndësishëm, por çdo gjë që bëni rreptësisht nga detyrimi mund të mos ia vlejë kohën e shpenzuar dhe është mirë të thuash “jo” kur ROI nuk është i favorshëm.

Transferoni pjesën tjetër

Shumica e liderëve të biznesit duan të mendojnë se ata duhet të përfshihen shumë në çdo aspekt të sipërmarrjeve të tyre, por realiteti i ftohtë është se përpjekja për të qenë një prift i të gjitha zanateve ju bën të zotëroni asgjë. Në vend të kësaj, kuptoni se cila është superfuqia juaj dhe zhvilloni atë derisa absolutisht askush nuk mund ta bëjë atë më mirë se ju. Mos u shqetësoni për gjërat në të cilat nuk shkëlqeni natyrshëm. Gjeni njerëz që shkëlqejnë në fushat ku jeni të dobët dhe lërini të fluturojnë. Diçka magjike ndodh kur gjen atë në të cilën je i zoti dhe kontrakton pjesën tjetër, çdo gjë lëviz më shpejt! Kur merrni njerëzit e duhur në rolet e duhura, askush nuk do të ngecë nga gjërat që i sfidojnë. Çdo gjë bëhet e efektshme dhe rezultatet mund të jenë vërtet befasuese. 

entrepreneur.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0