Të flasësh pak por saktë. Sfida e të mençurve - Business Magazine Albania

Të flasësh pak por saktë. Sfida e të mençurve

Bisedat e vogla nuk janë vetëm një mënyrë për të kaluar kohën, por edhe një mjet për t’u lidhur me të tjerët dhe mund të jetë fillimi i mundësive të mëdha

Bisedat e vogla janë fjalë të lehta, për tema asnjanëse dhe intime, që i vendosim me ato që kemi pak besim. Këto trajtojnë tema të tilla si moti, programet televizive, shijet muzikore apo aktivitetet dhe interesat e përbashkëta, por ato nuk na vendosin në asnjë mënyrë në një pozitë të hapur apo të prekshme në lidhje me tjetrin.

Me fjalë të tjera, çdo lidhje ndërtohet bazuar në vetë-zbulesën (duke ndarë me vetë informacionin e tjetrit për mendimet, emocionet apo synimet që janë me interes dhe që nuk do ta dinin ndryshe). Por ajo rritet në mënyrë progresive dhe ndjekja e ritmit të duhur është kyçe.


Cilat janë dobitë e saj?
Si qenie shoqërore, ne duhet të mendojmë se mund t’u besojmë të tjerëve dhe se nuk jemi vetëm, kështu që një shkëmbim i vogël fjalësh me një fqinj, me asistentin e dyqanit ose me këdo që ulet pranë nesh në autobus, kontribuon për të përmbushur këtë nevojë.

Për shembull, një studim zbuloi se, kur porositnin një kafe, njerëzit që bashkëvepronin dhe bënin një bisedë të vogël me barista-n, përjetonin një humor më të mirë dhe ndjenjë më të madhe përkatësie sesa ata që nuk e bënin këtë.

Përveç kësaj, këto marrëdhënie, të cilat mund t’i quajmë lidhje të dobëta, japin akses në informacion dhe mundësi unike. Nëse lidhemi vetëm me rrethin tonë të mbyllur, humbasim shansin për të mësuar dhe zbuluar, për t’u lidhur me realitete të tjera dhe për të zgjeruar perspektivat.

Në planin profesional, një fjalim i vogël është gjithashtu një avantazh. Një studim i Universitetit Rutgers tregon se ata që angazhohen lehtësisht në biseda të vogla dhe marrëdhënie të lehta perceptohen më pozitivisht nga bashkëmoshatarët dhe eprorët e tyre. Po ashtu, ata janë në një pozitë më të mirë për t’u angazhuar me klientët dhe për të krijuar një përvojë të kënaqshme për të dy.

Si të flasim më mirë pak?

Bëni pyetje: Njerëzve u pëlqen të mendojnë se të tjerët interesohen për ne dhe kur kjo ndodh, ka më shumë të ngjarë të hapemi dhe të bëjmë një bisedë të këndshme.

Jini të përgatitur: nëse nuk ju jepet shumë për të zhvilluar bisedime banale, mendoni për disa tema që mund t’i prekni, kur gjendeni në këtë situatë. Përpiquni të shmangni tema të diskutueshme, të tilla si politika apo feja, dhe optoni për tema më miqësore dhe neutrale.

Analizoni kontekstin: nuk është njësoj të flisni me parukieren tuaj sesa me një koleg të ri pune, kështu që temat e përshtatshme do të jenë të ndryshme në secilin rast. T’i japësh asaj një prekje më personale ose më profesionale është diçka për t’u marrë në konsideratë, si dhe bazuar në përvojat e përbashkëta, interesat e përbashkëta apo elementët që ndodhin pikërisht në atë moment.

 Mbani një qëndrim të hapur dhe pranues: Gjithashtu, përpiquni ta ndihmoni bisedën të rrjedhë. Ndonjëherë, ndrojtjet ose frika e refuzimit na paralizojnë dhe na çojnë të përgjigjemi shumë shkurt, gjë që e pengon bisedën. Pra, kur personi tjetër t’ju pyesë, përpiquni të ofroni disa informacione të tjera në mënyrë që dialogu të vazhdojë. 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0