Teknologjia e avancuar në shërbim të rritjes së sigurisë rrugore - Business Magazine Albania

Teknologjia e avancuar në shërbim të rritjes së sigurisë rrugore

Në Bashkinë e Kamzës është ngritur e ka nisur funksionimin një sistem i plotë i monitorimit të territorit me kamera, të cilat janë në pronësi dhe përdorim nga Policia e Shtetit dhe synojnë të rritin parametrat e sigurisë.

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, kryetari i bashkisë Rakip Suli dhe drejtues të lartë qendrorë e vendorë të Policisë panë nga afër Sallën Operative.

Drejtori i Policisë së Tiranës, Tonin Vocaj shpjegoi se kamerat e instaluara lexojnë gjithashtu targat e mjeteve, kur janë “alert” apo i përkasin një mjeti tjetër.

Ministri Balla tha se ky sistem pritet të vendoset dhe fillojë vitin e ardhshëm edhe në Bashkinë e Tiranës, e më pas edhe në Durrës e qytete të tjera. Ndërkaq policia po bashkëpunon me ARRSH, që rrugët kombëtare të kenë kamera.

Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Shtetit Muhamet Rrumbullaku konfirmoi se investimi i Bashkisë Kamzë është më i miri për monitorimin në shkallë vendi, që i shërben më së miri banorëve dhe përfshin nivelin e sigurisë ku kontribuojnë të gjithë aktorët dhe faktorët.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0