Organizohet Konferenca: “Sinergjia midis certifikimit të njohurive, akademisë dhe punësimit” - Business Magazine Albania

Organizohet Konferenca: “Sinergjia midis certifikimit të njohurive, akademisë dhe punësimit”


Nëse doni të mësoni më shumë për mënyrën se si mund të përmirësoni procesin e të mësuarit, përdorni IT në klasë, të përmirësoni vlerën dhe matjen e projekteve tuaja, të përmirësoni punonjësit tuaj, të krijoni një forcë më të mirë të punës dhe të përmirësoni mundësitë e punësimit për studentët tuaj, ju ftojmë të merrni pjesë në konferencën 1-ditore “Sinergjia midis certifikimit të njohurive, akademisë dhe punësimit”, e cila do të mbahet më 11 Maj 2017, në orën 10:00 AMInnovation HUB Albania në Tiranë.

Sinergjia midis certifikimit të njohurive, akademisë dhe punësimit do t’ju ofrojë njohuri për trendet më të fundit të IT për shkollat dhe se si ato mund të funksionojnë për ju. Konferenca ofron informacione teknike për certifikimin e IT, kurrikulat, punën interaktive në grupe, studimin e rasteve dhe zbatimin më të mirë të mësimdhënies me zgjidhjet teknologjike nga rajoni.

Linku i regjistrimit: https://goo.gl/forms/G9BeAQsFIdJkt7Wn1

Axhenda

10:00 – 10:30

Fjalimi hyrës
Znj. Milena Harito – Ministrja për Administratën Publike dhe Inovacionin
Z. Sokol Vladi – Drejtor i Microsoft Albania

10:15 – 10:30

Certiadria është një kompani ndërkombëtare për edukimin dhe certifikimin në IT për rajonin e Adriatikut, duke ofruar kurrikula, libra, provime praktike dhe certifikime për Microsoft, Adobe, Autodesk, Toon Boom etj.

10:30 – 11:00

Microsoft Imagine Academy – Klasa moderne dhe mundësi mësimdhënie për studentët dhe mësuesit.

11:00 – 11:30

Erjon Curraj nga Tech360 – Modeli i biznesit që qëndron prapa marrëveshjes OVS ES. Si mund të përfitojë organizata juaj dhe më e rëndësishmja, stafi apo studentët tuaj? Mësoni rreth opsioneve të licencimit për studentët tuaj dhe si mund t’i ofroni atyre Office 365.

11:30 – 12:00

Coffee break

12:00 – 12:30

Historia e suksesit të Microsoft Imagine Academy – mësoni se si mund ta përdorni atë, për të përfituar studentët dhe stafi juaj mësimdhënës.

12:30 – 13:15

Workshop / Metoda e Kafes Botërore: pro dhe kundër
• A mund t’ju mësoni studentvet tuaj programet e artit dhe t’i bëni ato të punësueshme në të ardhmen?
• Certifikimi i Microsoft për mësuesit – Cila është preferenca juaj? MCE, MTA, MOS
• Mësimdhënia me teknologji përmes Microsoft
• A mund të bëni që teknologjia të funksionojë për ju?
• Shkolla moderne – Arsimimi modern – industria që njeh aftësitë.

13:15 – 13:45

Certifikime dhe projekte të tjera!

Pse certifikimi?

Kandidatët – Si i provoni njohuritë tuaja?

Punëdhënësit – Si e vendosin punëdhënësit se kë duhet të punësojnë?

Drejtorët dhe Dekanët – Si ta poziciononi veten dhe institucionin tuaj para konkurrencës?

Menaxherët e projektit – Mësoni si ta përdorni certifikimin si matje të shkallës së suksesit të projekteve tuaja.

Njerëzit me aftësi të kufizuara – mundësi të barabarta punësimi

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0