Amerikanët janë më dorëlëshuarit me bakshishe/ Zbuloni Veset e turistëve, në Shqipëri - Business Magazine Albania

Amerikanët janë më dorëlëshuarit me bakshishe/ Zbuloni Veset e turistëve, në Shqipëri

Jemi dëshmitarë të faktit që vizitorë nga gjithë bota po zbulojnë Shqipërinë.

Por edhe ne po mësojmë më shumë rreth tipologjisë së turistëve, si cilët janë më dorëlëshuarit, më kopracët, me gojëmblit, ata që konsumojnë më shumë alkool, etj.

Alkool pinë europianët e veriut, norvegjezët, suedezët, anglezët, moshat e reja pinë më shumë. Ata që karikohen pastaj nuk dinë të ndalohen. Koprracë janë italianët dhe spanjollët. Gojëmbëlit janë italianët, janë ‘uaa, sa bukur nuk e prisja Shqipërinë të tillë’. Detajistë në përgjithësi janë të gjithë, pastaj ata që shprehjen nëpër platforma të komunikimit janë çekët, polakët. Janë të etur për të shkruar, nëse i vonohet gota pak më shumë ankohen. Nëse çmimi është më i lartë sa vendi i tyre, ankohen.

Ata që vijnë nga vendet më larg, amerikanët kanadezë lënë bashkishe janë dorëlëshuar, ndërsa evropianët nuk e kanë kulturën e bakshishit. Edhe kamerierët e ndjejnë që të huajt janë të ëmbël të dashur por në fund nuk lënë bashkish.

Italianët kur gjejnë një produkt të mirë, lëshohen, nuk ndalohen. Pjesa tjetër nuk e kanë kulturën e të ushqyerit. Anglezët kërkojnë byftekun, e duan dhe me makarona sipër, mbase edhe ketchup sipër“-shprehet sipërmarrësi Ilir Dushkaj.

Top Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0