Edward Snowden: “Kompanitë si Amazon, Google dhe Facebook, kanë modele biznesi të barazvlefshme me abuzimin”


Aktivisti amerikan, i cili është personi më i famshëm për kopjimin dhe publikimin e informacionit sekret të Agjencisë për Siguri Kombëtare (NSA) ndërsa punonte si punonjës dhe nënkontraktor i CIA, po fliste përmes telekonferencës ditën e hënë në Web Summit në Lisbonë, Portugali. Videoja e tij po vinte nga Rusia, ku ai jeton në azil politik që nga viti 2013.

Duke folur për mënyrat se si bota ka ndryshuar për sa i përket sigurisë personale dhe teknologjike që prej se i publikoi informacionet sekrete, 36-vjeçari tha: “Shikoj se pas 6 vitesh, bota po ndryshon.”

Lexoni: Shtetet e Bashkuara kanë ngritur padi ndaj hakerit amerikan Edward Snowden

“Unë mendoj se sa më shumë shohim rritjen e zemërimit në mes njerëzve dhe zhvillimin e problemeve të mëdha të botës, njerëzit po zemërohen me njerëzit e duhur për arsyet e gabuara, pasi ata shohin sesi po grabitet privatësia e tyre” tha ai.

“Po, këta njerëz janë të përfshirë në abuzim, veçanërisht Google, Amazon, Facebook”, vazhdoi ai. “Modeli i tyre i biznesit është abuzim. E megjithatë, sipas argumenteve të tyre, çdo gjë që ata bëjnë është legale. Por, e vërteta është se ne kemi legalizuar abuzimin e personit. Ne kemi futur një sistem që e bën popullsinë të prekshme për përfitimet e të privilegjuarve”.

Snowden gjithashtu dha një vlerësim për një përpjekje madhore të kohëve të fundit për të frenuar përdorimin e të dhënave teknologjike: Rregullorja e Përgjithshme e Bashkimit Europian për Mbrojtjen e të Dhënave, e njohur si “GDPR”, e cila doli në fuqi në maj të 2018. Ky ligj vendos kërkesa të rrepta sesi të dhënat mund të ruhen dhe përdoren në BE.

Lexoni: A po e fsheh qeveria amerikane ekzistencën e alienëve?

/BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale