Shtetet e Bashkuara kanë ngritur padi ndaj hakerit Edward Snowden
Përditësuar së fundmi: 19/09/2019

Shtetet e Bashkuara kanë ngritur padi ndaj hakerit amerikan Edward Snowden

Share
nga Eridon Elshani
Sht 19, 2019
-Manages Business Mag Kosovo
lexo me teper >

Qeveria e SHBA-ve po hedh në gjyq ish kontraktorin e NSA Edward Snowden, për botimin e autobiografisë së tij.

“Shtetet e Bashkuara ngritën një padi kundër Edward Snowden, një ish-punonjës i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës (CIA) dhe kontraktorit për Agjencinë e Sigurisë Kombëtare (NSA), i cili botoi një libër me titull Procesi i Përhershëm në kundërshtim me marrëveshjet e nënshkruara me CIA dhe NSA”, tha Departamenti i Drejtësisë në një deklaratë.

Snowden u përgjigj me një tweet, duke thënë se, “Qeveria e Shteteve të Bashkuara ka ngritur një padi për librin tim të kujtimeve, i cili sapo u botua në mbarë botën. Ky është libri që qeveria nuk dëshiron që ju ta lexoni”.

Snowden tërhoqi vëmendjen e botës në Qershor të vitit 2013 pasi pretendohej se u hoqi më shumë se 1.5 milionë dokumente të rëndësishme të SHBA-ve ndërsa punonte si kontraktues për NSA në Hawaii. Ai udhëtoi në Hong Kong, siguroi rreth 200,000 dokumente për gazetarët amerikanë, e identifikoi veten në një video të publikuar nga The Guardian, siguroi edhe më shumë dokumente në gazetën Morning Post të Kinës Jugore dhe më pas udhëtoi për në Moskë.

36-vjeçari ende jeton në Rusi. Ai sot siguron të ardhura duke punuar si folës për audiencat në të gjithë botën.

Financeyahoo