Disa mënyra se si mund të menaxhosh ankthin nga mungesa e parave - Business Magazine Albania

Disa mënyra se si mund të menaxhosh ankthin nga mungesa e parave

Në një kohë kur të gjithë po ankohen për problematika të ndryshme ekonomike nga qiratë e larta e çmimet e ushqimeve, psikologët tregojnë disa këshilla që duhet t’i kesh parasysh për të gjetur pak rehati në situata dhe kohë të vështira kur pasiguritë ekonomike rriten.Përqendrohu tek ajo që ke, jo tek ajo që nuk ke (por e dëshiron): Sa i herë i ke vendosur vetes qëllime të caktuara dhe kur nuk i ke arritur në kohë ke përfunduar në gjendje paniku ose zhgënjimi. Psikologët sugjerojnë të fillosh me gjërat bazike dhe të kujtosh gjithçka ke aktualisht, pa menduar shumë për ato që nuk i ke arritur akoma.

Eduko veten: Përdor njohuritë që ke mbi financat që të ndihmosh veten në ditë të vështira. Nëse nuk ke, konsultohu me dikë që ka njohuri.

Ndrysho mënyrën se si flet për paratë: Nuk thonë kot se fjalët dhe mënyra si manifeston gjithçka në jetën tënde ndikon në rrjedhën që merr e ardhmja. Sugjerojmë të ndalosh përdorimin e gjuhës negative për të ndihmuar ankthin që i shkakton vetes.

Lexo: Google ka zhvilluar një model të ri të AI që mund të ndihmojë në parashikimin e motit

Kupto ku i shpenzon paratë: Hapi i parë i kursimit është të dish me detaje ku po shpenzon çdo qindarkë, që të shmangësh çdo harxhim parash të panevojshëm dhe të dish nga t’ia nisësh kur je në vështirësi.

Besoji instinkti: Nëse je ne market duke blerë diçka dhe instinkti po të ndalon, dëgjoje. Ai nuk nuk gabon asnjëherë dhe me siguri do dalësh me ca para më shumë nga dyqani.

Mos e mbaj mendjen te gabimet e së shkuarës: E dimë që ke harxhuar kot në momente të caktuara, por nuk është e nevojshme, e as nuk të ndihmon të qëndrosh pas në kohë dhe të mendosh për gjithë gjërat që mund të kishin shkuar ndryshe.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0