Strategji për t’u “mbrojtur” online

Strategji për t’u “mbrojtur” online


Nëpërmjet konveniencës së teknologjisë dhe rrjeteve sociale, çdo person i cili është i interesuar në njëfarë mënyre për ty (punësim, punë vullnetare etj.) mund të marrë shumë informacione rreth së shkuarës suaj nga këto platforma. Koha kur njerëzit nuk kanë ditur ta shfrytëzojnë këtë mjet ka ikur tashmë. Nëse jeni të prirur për të zbuluar shumë nga detajet e jetës suaj private online, kjo mundt’ju shkaktojë probleme. Çfarë janë duke thënë online për ty në këtë moment njerëzit? Dhe si mund ta mbroni ju imazhi tuaj nga ky moment e në vazhdim?

1. Prezantojeni mirë veten tuaj

• Ndërtoni profile të denjë. Kurdoherë që i bashkoheni një rrjeti, përdoreni gjithmonë atë për të treguar më të mirën e vetes suaj. Shkruani profilet me kujdes, duke theksuar ato gjëra që ju i konsideroni më të rëndësishmet dhe që do donit që edhe të tjerët t’i dinin për ju. Jini konsistentë dhe përditësoni profilet ndërsa gjërat ndryshojnë me kohën.
• Shmangni gabimet e drejtshkrimit. Korrigjoni çfarëdolloj postimi ose rezymeje para se ato të postohen online. Në pjesën më të madhe të rasteve, punëdhënësit ngrysin “vetullat” dhe refuzojnë punësimin tuaj nëse përmbledhjet tuaja dhe të tjera aplikime janë të mbushura me gabime.

2. Më mirë reflektoni se sa të reagoni

Strategji-për-t’u-“mbrojtur”-online-businessmag

Mendoni para se të klikoni. Konsideroni se çfraë efektesh ka një status i thjeshtë ose blog në termat afatgjatë. Gjithmonë bëji këto pyetje vetes: “Si do të ndihej shefi im, prindërit, dhe partneri/ja me këtë gjë që po postoj?”, pasi në shumicën e rasteve shanset janë që këta do ta hasin postimin tuaj.

3. Mbajini gjërat private

Strategji-për-t’u “mbrojtur”-online-businessmag

Modifikoni privatësinë dhe të dhënat e kërkimit në Facebook, Twitter, LinkedIn dhe në rrjete të tjera sociale. Sigurohuni që vetëm miqtë tuaj me të cilët nuk e keni problem të ndani materiale të ndryshme mbi jetën tuaj personale do të kenë akses në këtë informacion.

4. Kontrolloni reputacionin tuaj online

Strategji-për-t’u-“mbrojtur”-online-businessmag

Kërkoni për veten tuaj. Eshtë shumë e rëndësishme që të gjurmoni për “famën” tuaj online pasi kjo mund të ketë ndikim në marrëdhëniet tuaja potenciale të punësimit, pranimit në universitete dhe shumë të tjera. Ekzistojnë shumë shërbime online që mund të gjurmojnë gjurmët e komenteve tuaja (forumet, mesazhet, blogjet etj.), të kontrollojnë reputacionin në Tëitter, të kërkojnë blogjet nën emrin tuaj. Këto janë faqe që tregojnë se kur njerëzit kanë kërkuar për ty ose kanë bërë pyetje për ty. Fokusohuni në atë që ju e dini që jeni më aktivë (rrjet social, blog etj.), dhe më pas përpunoni strategjinë e gjurmimit sipas sugjerimeve të sipërpërmendura.

Për artikuj të ngjashëm mund të lexoni edhe: Si të mbani “të pastër” reputacionin tuaj online?

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0