Rrjeti social X do të tarifojë përdoruesit e rinj. Por, sa? - Business Magazine Albania

Rrjeti social X do të tarifojë përdoruesit e rinj. Por, sa?

Twitter

Rrjeti i njohur X (Twitter) ka filluar të tarifojë përdoruesit e rinj në Zelandën e Re dhe Filipine me 1 dollarë në vit për të hyrë në llogari, si pjesë e një prove të re.

Tarifa përfshinë retweet, pëlqim të postimeve dhe për t’iu përgjigjur postimeve. Ata që tërhiqen nga tarifa e abonimit do të mund të lexojnë vetëm postime, të shikojnë video dhe të ndjekin llogaritë.

Platforma e mediave sociale tha se qëllimi është “reduktimi i spamit, manipulimi i platformës dhe aktiviteti i boteve”.

Llogaritë e reja do të kërkohen gjithashtu për të verifikuar numrin e tyre të telefonit, megjithëse Musk ka thënë se do të jetë ende falas krijimi i llogarive “vetëm për lexim”, të cilat nuk kanë karakteristika kryesore.

Muajin e kaluar, shefi i X, Tesla dhe SpaceX sugjeroi që të gjithë përdoruesit e X mund të duhet të paguajnë për akses.

Abonentët me pagesë të shërbimit të quajtur X Premium, paguajnë tani për më shumë veprime si postime më të gjata dhe rritje të shikueshmërisë në platformë.

X Premium aktualisht kushton 8 dollarë në muaj në SHBA. Çmimi ndryshon në varësi të vendit ku banon një perdorues, ndërsa përdoruesit e tjerë mund të përdorin ende X falas.

Javët e fundit, kompania është hetuar nga Bashkimi Evropian për përhapjen e mundshme të përmbajtjes terroriste dhe të dhunshme dhe gjuhës së urrejtjes, pas sulmit të Hamasit ndaj Izraelit.

Ajo është gjobitur gjithashtu nga mbikëqyrësi i sigurisë së internetit të Australisë për dështimin për të bashkëpunuar me një hetim mbi praktikat kundër abuzimit të fëmijëve./BBC/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0