Elon Musk bashkohet me Donald Trump, pavarësisht komenteve kritike mbi presidentin e zgjedhur - Business Magazine Albania

Elon Musk bashkohet me Donald Trump, pavarësisht komenteve kritike mbi presidentin e zgjedhur


Elon Musk i është bashkuar këshillit të Donald Trump edhe pse është shprehur për Z. Trump si “njeriu jo i duhur për punë” gjatë zgjedhjeve.

Emërimi i Musk vjen disa javë pasi ai paralajmëroi se zgjedhjet nuk janë “momenti më i mirë në demokracinë tonë në përgjithësi”.

Ai ishte i qetë në lidhje me faktin se si mandati i miliarderit të biznesit në Shtëpinë e Bardhë do të ndikojë Tesla-n, por tha për CNBC se ai besonte se politikat ekonomike dhe mjedisore të Hillary Clinton ishin “ të duhurat”. Z. Trump u zgjodh president katër ditë më vonë.

“Ndihem pak i turbulluar pasi mendoj se ai nuk është njeriu i duhur”, tha ai më vonë. “Ai nuk duket të ketë llojin e karakterit që reflekton për Shtetet e Bashkuara.”

Musk dhe një numër i elitave të Silicon Valley u takua me Z. Trump për të diskutuar se si administrata e tij do të ndikojë në kompanitë e teknologjisë.

Figurat kryesore të tilla si Shefi Ekzekutiv i Apple, Tim Cook dhe Shefja Operative e Facebook, Sheryl Sandberg ishin gjithashtu pjesë e takimit në Kullat e Trump në New York.

Znj. Clinton ka gëzuar mbështetje të gjerë nga Silicon Valley gjatë fushatës së saj, ashtu si presidenti Obama para saj ndërsa anëtarët kanë protestuar kundër komenteve të zotit Trump për anti-emigracionin.

Më shumë se 580 të punësuar nga kompanitë e teknologjisë, duke përfshirë Twitter dhe Google kanë nënshkruar një letër të hapur ku zotoheshin të mos ndihmonin ndërtimin e regjistrit musliman të shtruar nga Z. Trump gjatë fushatës së tij.

Burimi: independent.co.uk

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0