Ulen tarifat e roaming BE-Ballkani Perëndimor - Business Magazine Albania

Ulen tarifat e roaming BE-Ballkani Perëndimor

Kryeministri Edi Rama ka ndarë lajmin e mirë për hyrjen në fuqi të marrëveshjes për uljen e tarifave të roaming-ut ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor, ndërsa bëri me dije se çmimet janë ulur mesatarisht deri në 99% që prej 1 tetorit.

MIRËMËNGJES dhe me lajmin e mirë se prej 1 tetorit, çmimet e “Internetit Roaming” mes Europës dhe Ballkanit Perëndimor janë ulur mesatarisht deri 99%, të konkretizuar pas firmosjes së marrëveshjes në samitin historik të dhjetorit në Tiranë, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan Rama në rrjetin social Facebook

Deklarata për Roaming u nënshkrua në Samitin BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë më 6 dhjetor 2022. Deklarata erdhi pas gati një viti pune të përbashkët intensive të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (RCC) dhe Komisionit Evropian, si edhe me mbështetjen politike të BE-së dhe BP-së.

Lexo: 5 shenja se jeni i stresuar nga shkaku i punës

Sipas marrëveshjes, çmimi tavan për 1 GB të dhëna roaming me ofertë në paketat celulare nuk duhet të kalojë shifrën 18 euro. Në disa raste çmimi është ulur deri në 1,6 euro për GB dhe qëllimi mbetet komunikimi më i lirë ndërkombëtar.

Marrëveshja është pranuar në mënyrë vullnetare nga 38 operatorë telekomunikacioni në BE dhe në Ballkanin Perëndimor. Në të ardhmen, çmimi për 1 GB të dhëna të transmetuara përmes sistemit do të ulen duke nisur nga 1 tetori deri në vitin 2028: 18 euro nga 1 tetori 2023, 14 euro nga viti 2026 dhe 9 euro nga viti 2028.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0