Si po e përdorin brandet realitetin e shtuar (AR)?


Brandet po pranojnë se përfitimet e AR (Augmented Reality) shkojnë shumë larg faktorit të inovacionit dhe mund të nxisin rritjen e biznesit, thonë Hannah Robbins dhe Ophelia Stimpson nga Ekipi Kulturor i Inspektimit në Kantar Added Value.

Iteracioni i parë i përhapur i Realitetit të Shtuar (AR) filloi të ekzistonte në formën e Pokemon Go – aplikacioni i kultit mobile që pa një mori njerëzish në mbarë botën të dilnin në rrugë për të kërkuar për krijesat e preferuara Pokémon në kohë reale dhe në hapësirë.

Lexoni: SyncLab, startup-i i vetëm shqiptar i fokusuar në fushën e realitetit virtual

Ndryshe nga Virtual Reality (VR), e cila ju zhyt në një mjedis krejtësisht të ndryshëm nga ai që jeni, AR – siç sugjeron realiteti i shtuar – synon të integrohet në botën që tashmë po perceptojmë, për të ndihmuar ose për të përmirësuar përvojën tonë në një farë mënyre. Brandet po fillojnë të njohin përfitimet e AR deri në pikën ku mund të ndalojmë së dalluari aspektet reale dhe ato të shtuara të eksperiencës sonë të përditshme.

Pra, si mund të shkojmë përtej risisë së AR për të kapur potencialin e saj të rritjes? Këtu janë pesë brande që po bëjnë pikërisht këtë.

  1. Bëjeni atë praktike

McDonald’s ka integruar aftësitë e Snapchat në strategjinë e tyre të rekrutimit për të tërhequr punonjësit mileniëlls potencialë për të punuar për ta. Fushata e re e rekrutimit të “Snaplications” krijoi një filtër Snapchat që lejoi njerëzit të vendosnin një kapele virtuale të McDonald’s dhe etiketën e emrit, të regjistronin një video të shkurtër dhe ta dorëzonin atë në kompaninë e ushqimit të shpejtë pa pasur nevojë të dilnin nga platforma Snapchat.

Integrimi i një detyre funksionale në vendosjen e medias sociale në këtë mënyrë është një shembull i shkëlqyeshëm i aplikimit të mendimit lateral në AR për të hyrë në një audiencë të dëshiruar.

  1. Bëjeni atë edukative

Platforma e Crayola’s ‘Color Alive’ injekton argëtimin interaktiv në procesin e të mësuarit krijues duke sjellë në jetë krijimet e vizatuara me dorë nëpërmjet një aplikacioni për iPad ose tabletin tuaj. Duke sjellë krijimtarinë e fëmijëve në këtë mënyrë nuk është mungesë serioziteti – fuqia për të magjepsur përdorimin e AR forcon pozicionin e Crayola si një lehtësues i të mësuarit përmes krijimtarisë dhe lojës.

Lexoni: Ja cilat janë 10 trendet teknologjike, të cilat duhet t’i njihni në 2017

  1. Bëjeni atë të dobishme

Syzet AR të kompanisë së pajisjeve që vishen, Osterhaut Design Group ofrohen në një mori industrish që normalisht nuk do të lidheshin me teknologjinë AR, duke përfshirë kujdesin shëndetësor, minierat, hapësirën ajrore, automobilat dhe energjinë. Syzet ndihmojnë kirurgët të jenë multitaskë, ndërsa kanë të bëjnë me procesin e ndërlikuar të kirurgjisë, ose për ata që janë më të fokusuar drejt inxhinierisë, ata mund të ofrojnë një listë të udhëzimeve të montimit “pa duar” për diçka që po përpiqen të ndërtojnë.

  1. Bëjeni atë me funksion sipërmarrës

Apple iOS 11 ARKit ofron një kornizë për brand-et e mëdha dhe të vogla për të krijuar përvojën AR për produktet e tyre. Përzierja e objekteve dhe informacionit dixhital me mjedisin rreth jush, është një opsion i qartë dhe konkret për brandet që kërkojnë të pushtojnë botën tonë përtej ekraneve të vogla dhe konstruktive. ARKit lejon krijimin e karaktereve 3D dhe mund të analizojë një skenë dhe të gjejë plane horizontale mbi të cilat mund të vendosen objektet. Jo vetëm që ARKit i Apple e forcon më tej bastionin e markës si pioniere e teknologjisë, por e demokratizon teknologjinë AR për të lejuar që markat më të vogla të kenë akses në shkëmbin sipërmarrës të AR-së.

  1. Bëjeni atë të dobishme

AR gjithashtu mund të integrohet në aplikacione dhe software për të shtuar një funksion të vlefshëm dhe të dobishëm për platformat ekzistuese. Për shembull, Google Translate mund të ofrojë përkthime të menjëhershme vizuale të 27 gjuhëve nga një imazh i ngarkuar në aplikacionin iOS ose Android, gjë që heq nevojën për të shtypur manualisht fraza që duhen përkthyer (diçka që shpesh është e ndërlikuar për ta bërë në një vend me gjuhë të huaj) dhe përshpejton procesin e shkruajtjes sipas linguistikës gjuhësore.

Lexoni: Facebook lançon aplikacionin e saj të parë dedikuar realitetit virtual, Facebook 360

burimi: warc

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale