Ja cilat janë 10 trendet teknologjike, të cilat duhet t’i njihni në 2017


Realiteti virtual, makinat e lidhura në rrjet, Amazon Alexa, Karikimi me wireless i iPhone? Të gjitha këto do të bëjnë bujë në 2017. Pyetja që shtrohet është: A do të jeni ju gati për këto?

Më poshtë renditen 10 trendet teknologjike, për të cilat duhet të jeni në dijeni dhe t’i njihni:

  1. Wireless 5G

Të gjithë janë të fokusuar në 5G këtë vit. Me e shpejtë, më e besueshme dhe me një sinjal wireless shumë herë më të mirë do i bëjë smartphone-at dhe tabletat edhe më të vlefshëm. Shpejtësia më e lartë se sa 1 Gbps (ose dhe deri në 10 Gbps) mund të ndryshojë mënyrën sesi video konferencat do të punojnë në celular.

  1. Realiteti Virtual

Realiteti virtual goditi disa “gunga” vitin e kaluar, sidomos kur Oculus Rift nuk u përshtat me kontrollorët dhe tani është subjekt i një padie. Megjithatë, PlayStation VR Sony debutoi me vonesë vitin e kaluar dhe lojërat janë të pazgjidhura, setup-i është i lehtë dhe mund të punojë edhe po nuk pate një PC të cilësisë së lartë. Lojrat sa vinë e përmirësohen.

  1. Realiteti i Zmadhuar

Së bashku me VR, “kushëriri” i tij më i afërt gjithashtu do ketë kulmin këtë vit. Realiteti i shtuar është një mbulesë dixhitale e botës reale dhe ka qenë aktive për vite. Megjithatë, kompani si Acer, Lenovo dhe veçanërisht Microsoft do të lançojnë kufjet e realitetit të zmadhuar gjatë 2017 për të ndihmuar me trajnimet, shitjet dhe më shumë.

  1. Skanimi 3D

Jam ende duke pritur që printimi 3D të bëhet i aksesueshëm edhe për masën, por skanimi 3D tashmë është. Në CES 2017, pashë një demo ku u skanua një këpucë në hapësirë 3D. Kushdo mund ta bëjë këtë dhe rezultatet – një imazh i plotë i dhënë në 3D – punonte në mënyrë të përkryer.

  1. Chatbots

Në gjysmën e vitit 2016, chatbots-ët që mund të trajtonin planet tuaja të udhëtimit ose t’iu tregonin motin u bënë të prekshme. Këtë vit, ato do të bëhen akoma më të zgjuara, ndoshta do iu tregojnë se si t’i shpenzoni paratë me mençuri apo të monitoroni shëndetin tuaj, kur jeni duke mbajtur dietë.

  1. IA

Inteligjenca Artificiale do të bëhet shumë më bindëse këtë vit. Parashikimi im është se pothuajse çdo aplikacion që ne përdorim, madje dhe Word e Photoshop, do të duhet të ketë një formë të IA-së. Në fakt, kjo nuk është një parashikim – ata tashmë po e bëjnë).

  1. Makinat e lidhura në rrjet

Nuk është e qartë nëse makinat plotësisht autonome do të debutojnë në 2017. Megjithatë, ka ende çështje për të zgjidhur me rregullat e shtetit dhe miratimet e sigurisë. Por makinat e lidhura me njëra-tjetrën dhe dritat e rrugës? Audi tashmë e demonstroi se si do të funksionojnë.

  1. IA në shtëpi

Po shoh gjithashtu një trend drejt shtëpive smart teknologjike. Aplikacionet na kanë lejuar të ndezim dritat normalisht apo të bllokojmë dyert, por IA shkon më tej, në sjelljen tonë të përditshme dhe ofrohet të kujdeset për këto aktivitete për ne.

  1. Telefonat shkojnë wireless

Ky parashikim është gjithashtu një gjë e lehtë. Rastet nga kompanitë si Mophie tashmë na lejojnë të vendosim iPhone në një bllok për ta karikuar pa kabllo. Shumë telefona Samsung dhe Google karikohen në këtë mënyrë. Në vitin 2017, po pres që Apple do të zbulojë një formë tjetër për të karikuar në mënyrë wireless.

  1. Alexa rritet

Amazon Alexa tashmë është përhapur – ju mund të bllokoni makinën tuaj me zë, të keni një asistent për të lexuar një libër dhe madje t’i kërkoni të mbyllë derën tuaj të garazhit. Në vitin 2017, Alexa do të shfaqet kudo në Gadgets, por edhe në banka, dyqane ushqimore lokale dhe makinën tuaj.

burimi: INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale