Facebook lançon aplikacionin e saj të parë dedikuar realitetit virtual, Facebook 360 - Business Magazine Albania

Facebook lançon aplikacionin e saj të parë dedikuar realitetit virtual, Facebook 360


Facebook i ka kushtuar burime të mëdha dhe miliarda dollarë realitetit virtual, por ka patur një vijë shumë të qartë ndryshimi mes asaj që ndodh në aplikacionin kryesor Facebook dhe asaj se çfarë ndodh në “Oculus Rift” dhe “Gear VR”.

Sot, Facebook është duke ndërthurur botën reale dhe atë virtuale duke lançuar aplikacionin e saj të parë të dedikuar, “Facebook 360”. Aplikacioni do të shërbejë si një qendër për videot 360° dhe për përmbajtjen e postuar në këtë faqe interneti.

Facebook mburret se ka patur më shumë se një milionë video 360° të postuara në faqen e internetit së bashku me më shumë se 25 milionë fotografi 360 deri më sot. Në fillim, aplikacioni “Facebook 360” do të jetë në dispozicion vetëm për syzet virtuale “Gear VR”. Përdoruesit mund ta shkarkojnë aplikacionin në “Oculus Store”.

Në fillim, Facebook 360 do të shfaqë katër rubrika kryesore duke dhënë përmbajtjen në shikimet e përdoruesve më afër se kurrë. Seksioni “Explore” do t’i japë përdoruesve një vështrim perspektiv të përgjithshëm për përmbajtjen 360 që është e njohur në të gjithë Facebook-un nga një shumëllojshmëri kompanish mediatike dhe krijuesish.

Ndërkohë, seksioni “Following” do të ju lejojë të kërkoni për përmbajtjen që është duke u postuar nga miqtë tuaj. “Saved” ju jep mundësi për të përjetuar përmbajtjen 360 që ju mund ta keni parë në internet në një përvojë 3D , ndërkohë që “Timeline” ju lejon të shikoni fotot tuaja 360 dhe videot të gjitha në një vend.

Aplikacioni do t’i lejojë përdoruesit të reagojnë kundrejt postimeve dhe gjithashtu do të jenë në gjendje të ruajnë dhe të ndajnë fotot 360 dhe videot. Facebook tha në një postim në blog që më shumë karakteristika sociale do të vendosen së shpejti në aplikacionin e parë zyrtar të kompanisë.

Muri i ndarjes mes Facebook dhe Oculus është pak “i errët”. Me aplikacionin e fundit, Facebook është duke shtuar forcën e videove të saj mbi aplikacioni “Oculus Video”, e cila më parë ka qenë një vend shumë i vizituar për përdoruesit e “Gear VR” për t’u angazhuar me video nga Facebook.

Ndërsa Facebook vazhdon të punojë në suitën e vet të karakteristikave sociale të VR është e qartë se kompania ka një vizion të madh në mendje për të sjellë rreth 2 miliardë përdorues të tij në botën e realitetit virtual dhe ky aplikacion mund të jetë një nga hapat e tyre të hershëm.

Burimi: techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0