"Revolucioni në Ndërtim: Shqipëria e Kapiten Europe! Çfarë e bën të veçantë?" - Business Magazine Albania

“Revolucioni në Ndërtim: Shqipëria e Kapiten Europe! Çfarë e bën të veçantë?”

Varësia e ekonomisë në sektorin e ndërtimit në Shqipëri ishte më e larta në Europë në vitin 2023, sipas të dhënave të fundit nga Eurostat. Shpenzimet nominale për ndërtimin në raport me Prodhimin e Brendshëm Bruto (PBB) arritën 19.1% në vitin 2023, duke u rritur nga 18.8% në vitin e kaluar. Kjo shifër është më e larta në Europë, ndërsa mesatarja e Bashkimit Europian për këtë tregues është rreth 11%.

Lexo: Destinacionet e fshehura në Ballkan për Nomadët Dixhitalë: Zbulo vendin shqiptar…

Rumania renditet e dyta me 17.9%, ndjekur nga Suedia me 15.7%. Në rajon, pas Shqipërisë renditen Maqedonia e Veriut me 13.3%, Bosnja me 12.5%, Mali i Zi me 11.4% dhe Serbia me 9.6%. Greqia mbyll listën në Europë me shpenzime nominale të ndërtimit të barabarta me 4.9% të PBB-së.

Ndërtimi dhe sektori i pasurive të paluajtshme kanë qenë faktorë kryesorë që kanë ndikuar në rritjen ekonomike të vitit 2023, duke kontribuar në gati 50% të rritjes së PBB-së, sipas të dhënave të INSTAT. Sektori i ndërtimit arriti një rritje prej 9.7%, duke shënuar një vlerë prej 235 miliardë lekësh ose rreth 2.2 miliardë euro. Transaksionet e pasurive të paluajtshme gjithashtu treguan një performancë të fortë, duke arritur 137 miliardë lekë ose rreth 1.3 miliardë euro në vitin e kaluar, një nga nivelet më të larta të regjistruara ndonjëherë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0