Influencuesi i njohur i IT-së përsëri kritikon një produkt të AI - Business Magazine Albania

Influencuesi i njohur i IT-së përsëri kritikon një produkt të AI

MKBHD kritikoi ashpër një produkt tjetër të AI, i cili u plasua në treg pa u përgatitur mjaftueshëm.

Marques Brownlee i njohur si MKBHD, është një influencues në fushën e IT-së dhe YouTuber, i cili muajin e kaluar ishte në qendër të vëmendjes kur në videon e tij kritikoi Humane AI Pin

Tani cak i kritikave dhe sulmit ishte një prodhues i ngjashëm i AI, i quajtur Rabbit R1. MKBHD këtë pajisje e karakterizoi si të “pakontrollueshme”.

Rabbit R1 është një shoqërues xhepi i AI që mund të përdoret si Alexa, Siri ose Google Assistant. Ndër veçoritë shtesë, pajisja ka mundësinë të porosisë nga DoorDash, të njohë imazhet dhe të kontrollojë Spotify.

Brownlee ishte i shpejtë për të gjetur gabime në Rabbit R1 dhe kritikoi aspekte të ndryshme, nga dizajni fizik, ndërfaqja e përdoruesit, paketimi i produktit, të cilit i mungon një mbështetëse, karikuesi apo edhe manuali i udhëzimit.

Sipas tij, zbatimi i modelit Large Action Model AI është një “ide e lezetshme”, por Rabbit R1 nuk është trajnuar mjaftueshëm mbi të dhënat për të zbatuar veçori që do të ishin kuptimplotë për përdoruesin.

Lexo: “Libri i Blamit” sjell një perspektivë të re mbi Holokaustin në shqip

“Një numër i madh i kompanive të inteligjencës artificiale e zhvillojnë gabimisht teknologjinë dhe anasjelltas. Ata ofrojnë një produkt kaq të papërfunduar, sa që është pothuajse plotësisht e pamundur ta rishikosh atë”, tha Brownlee.

Kompania Rabbit komentoi këtë rishikim të MKBHD, duke theksuar se R1 është ende duke u zhvilluar pasi mbledh më shumë të dhëna të përdoruesit dhe evoluon, dhe se priten përmirësime më të mira në të ardhmen.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0