Eksperimentet për pagesën e një të ardhure themelore universale po shfaqen në të gjithë Europën


Bashkimi Europian po financon një eksperiment të ri për të ardhurat universale në Barcelonë krahas testeve të ngjashme në Helsinki dhe në qytetin holandez të Ultrecht.

Rreth 1,000 amvisa me të ardhura të ulëta, në një nga rrethet më të varfra të qytetit do të zgjidhen rastësisht për të marrë pagesa mujore prej 400€ (450$) deri në 525€ (590$) për dy vjet. Të tre këto programe do t’i kushtojnë BE-së 13 milionë € (14.7 milionë $).

Studimi është i fundit pas një seri përpjekjesh hulumtuese të nisura anembanë globit në muajt e fundit për të vënë politikat në provë në një mjedis të botës reale.

Ideja e një të ardhure universale bazë, një sistem në të cilin një qeveri do t’i jepte çdo qytetari pagesa të barabarta po merr vëmendje kohët e fundit, falë mbështetjeve nga emra të nëdhenj të Silicon Valley (më së fundmi Mark Zuckerberg) dhe nga kërcënimi i humbjes së punës nga automatizimi.

Tashmë këtë vit, eksperimentet janë shpallur ose lançuar në Ontario, Oakland dhe Uganda, përveç qyteteve europiane.

Një sondazh në fillim të këtij viti zbuloi se 7 në 10 europianë do të votonin për një politikë të UBI nëse do t’i jepej shansi.

Pavarësisht nga mbështetja e supozuar popullore, populli i Zvicrës votoi kundër një propozimi të tillë, në një referendum vitin e kaluar.

Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD), një grup ndërqeveritar i demokracive të tregut të lirë muajin e kaluar doli në konkluzionin që nëse UBI do të zbatohet në të gjithë vendet europiane do të kërkonte rritje të konsiderueshme të taksave.

Burimi: mashable.com

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale