Nisin spekulimet se Mark Zuckerberg do të bëhet president, pas thirrjes për pagesën e një të ardhure themelore universale - Business Magazine Albania

Nisin spekulimet se Mark Zuckerberg do të bëhet president, pas thirrjes për pagesën e një të ardhure themelore universale


Të gjithëve duhet t’u paguhet një e ardhur themelore universale, tha Mark Zuckerberg.

Themeluesi i Facebook tha se nëse secili do të merrte një pagë bazë, kjo do t’u lejonte atyre të merrnin më shumë rreziqe dhe të provonin gjëra të reja, duke ditur se ata do të ishin ende në gjendje të përballonin gjërat themelore për të cilat do të kishin nevojë për të jetuar.

Ideja e një të ardhure universale bazë, ose UBI, është bërë e popullarizuar në mesin e teknologëve dhe njerëzve në Silicon Valley. Kjo lejon për më shumë politika rishpërndarëse dhe do të jetë e rëndësishme kur automatizimi do të zëvendësojë punët e tyre.

Mark Zuckerberg sugjeroi që të ardhurat themelore universale të ishin pjesë e një “kontrate të re shoqërore për brezin tonë”. Ai e bëri rekomandimin gjatë një fjalimi në Harvard, ku shumë persona thanë se dukej sikur po planifikonte të bëhej president.

“Ne duhet të kemi një shoqëri që mat progresin jo vetëm nga metrika ekonomike si GDP, por sa prej nesh kanë një rol që e gjejnë kuptimplotë”, tha ai. “Ne duhet të eksplorojmë ide siç janë të ardhurat universale bazë për t’u dhënë të gjithëve një shtysë për të provuar gjëra të reja.

“Ne do të ndryshojmë punët shumë shpesh, kështu që ne kemi nevojë për një kujdes për fëmijët të përballueshëm kur shkojmë në punë dhe kujdes shëndetësor që nuk është i lidhur me një kompani. Ne të gjithë do të bëjmë gabime, kështu që kemi nevojë për një shoqëri që fokusohet më pak në stigmatizëm. Ndërsa teknologjia vazhdon të ndryshojë, ne duhet të përqendrohemi më shumë në edukimin e vazhdueshëm gjatë gjithë jetës sonë.

“Dhe po, të dhënit e lirisë për të ndjekur qëllimet nuk është falas. Njerëz si unë duhet të paguajnë për të.”

Fjalimi, i cili u përqendrua në çështjet politike dhe publike është ngjarja e fundit që çoi në spekulime se Mark Zuckerberg mund të planifikojë të nisë një fushatë presidenciale. Ai ka qenë në një tur në shtete të ndryshme në SHBA, duke takuar njerëz dhe duke postuar rekomandimet e tij politike për përmirësimin e jetës së tyre, por ka mohuar në mënyrë të përsëritur se po përgatitet për të udhëhequr SHBA-në.

Burimi: independent.co.uk

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0