Nisin spekulimet se Mark Zuckerberg do të bëhet president, pas thirrjes për pagesën e një të ardhure themelore universale - Business Magazine Albania

Nisin spekulimet se Mark Zuckerberg do të bëhet president, pas thirrjes për pagesën e një të ardhure themelore universale


Të gjithëve duhet t’u paguhet një e ardhur themelore universale, tha Mark Zuckerberg.

Themeluesi i Facebook tha se nëse secili do të merrte një pagë bazë, kjo do t’u lejonte atyre të merrnin më shumë rreziqe dhe të provonin gjëra të reja, duke ditur se ata do të ishin ende në gjendje të përballonin gjërat themelore për të cilat do të kishin nevojë për të jetuar.

Ideja e një të ardhure universale bazë, ose UBI, është bërë e popullarizuar në mesin e teknologëve dhe njerëzve në Silicon Valley. Kjo lejon për më shumë politika rishpërndarëse dhe do të jetë e rëndësishme kur automatizimi do të zëvendësojë punët e tyre.

Mark Zuckerberg sugjeroi që të ardhurat themelore universale të ishin pjesë e një “kontrate të re shoqërore për brezin tonë”. Ai e bëri rekomandimin gjatë një fjalimi në Harvard, ku shumë persona thanë se dukej sikur po planifikonte të bëhej president.

“Ne duhet të kemi një shoqëri që mat progresin jo vetëm nga metrika ekonomike si GDP, por sa prej nesh kanë një rol që e gjejnë kuptimplotë”, tha ai. “Ne duhet të eksplorojmë ide siç janë të ardhurat universale bazë për t’u dhënë të gjithëve një shtysë për të provuar gjëra të reja.

“Ne do të ndryshojmë punët shumë shpesh, kështu që ne kemi nevojë për një kujdes për fëmijët të përballueshëm kur shkojmë në punë dhe kujdes shëndetësor që nuk është i lidhur me një kompani. Ne të gjithë do të bëjmë gabime, kështu që kemi nevojë për një shoqëri që fokusohet më pak në stigmatizëm. Ndërsa teknologjia vazhdon të ndryshojë, ne duhet të përqendrohemi më shumë në edukimin e vazhdueshëm gjatë gjithë jetës sonë.

“Dhe po, të dhënit e lirisë për të ndjekur qëllimet nuk është falas. Njerëz si unë duhet të paguajnë për të.”

Fjalimi, i cili u përqendrua në çështjet politike dhe publike është ngjarja e fundit që çoi në spekulime se Mark Zuckerberg mund të planifikojë të nisë një fushatë presidenciale. Ai ka qenë në një tur në shtete të ndryshme në SHBA, duke takuar njerëz dhe duke postuar rekomandimet e tij politike për përmirësimin e jetës së tyre, por ka mohuar në mënyrë të përsëritur se po përgatitet për të udhëhequr SHBA-në.

Burimi: independent.co.uk

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0