Jack Ma: ‘Në 30 vitet e ardhshme, bota do të shohë më shumë dhimbje sesa lumturi’


Jack Ma, miliarderi kinez i teknologjisë, i cili është kreu i gjigandit të tregtisë së internetit, Alibaba, ka një paralajmërim të frikshëm për botën: Bëhuni gati për shumë dhimbje.

“Në 30 vitet e ardhshme, bota do të shohë më shumë dhimbje sesa lumturi,” tha sipërmarrësi kinez në një konferencë në Kinë, sipas informacioneve të marra nga Business Magazine.

“Konfliktet shoqërore në tre dekadat e ardhshme do të kenë një ndikim në të gjitha llojet e industrive dhe sferat e jetës”.

Deklarata e Ma ishte në lidhje me kërcënimin potencial për shoqërinë nga automatizimi. Gjatë dekadave të ardhshme, robotika, inteligjenca artificiale dhe prodhimi gjithnjë e më i avancuar pritet të bëhen pjesë e madhe e fuqisë punëtore moderne.

Disa argumentojnë se vende të reja pune do të krijohen në mënyrë të pashmangshme për të zëvendësuar ato që do të humbasin nga automatizimi – edhe pse frika më pesimiste është se nëse nuk trajtohet siç duhet, kjo mund të shkaktojë trazira dhe “dhimbje” të rëndësishme sociale dhe ekonomike.

Forumi Ekonomik Botëror ka vlerësuar se do të ketë një humbje neto prej mbi 5 milionë të vendeve të punës deri në vitin 2020 në 15 vendet më të mëdha të zhvilluara dhe ato në zhvillim. Dhe Citibank ka paralajmëruar se automatizimi rrezikon rritjen e pabarazisë, duke vlerësuar se 47% e vendeve të punës në SHBA janë në rrezik dhe 77% në Kinë.

“Qytetet me të ardhura më të larta dhe ato që përjetojnë rritje më të shpejtë të të ardhurave, kanë më pak punë që janë të përshtatshme për automatizimin”, thuhet në një raport.

“Në mënyrë të ngjashme, qytetet me një përqindje më të lartë se 1% të të ardhurve janë më pak të ndjeshëm ndaj automatizimit, duke nënkuptuar se pabarazia midis 1% dhe 99% mund të zgjerohet, ndërsa automatizimi i fuqisë punëtore vazhdon”.

Ma i bëri jehonë këtyre shqetësimeve duke thënë se: “Makinat duhet të bëjnë vetëm atë që njerëzit nuk mund ta bëjnë. Vetëm në këtë mënyrë mund të kemi mundësitë për t’i mbajtur makinat si partnerë të punës me njerëzit, sesa si zëvendësime”.

Ekzekutivi i teknologjisë ka qenë më parë i hapur për një tjetër kërcënim të madh ndaj rendit global liberal: populizmit. Në shkurt, ai paralajmëroi se tërheqja nga globalizmi mund të shkaktojë probleme serioze, madje edhe konflikte të armatosura, në mbarë botën.

“Nëse tregtia ndalet, fillon lufta”, tha ekzekutivi. “Ne duhet të dëshmojmë në mënyrë aktive se tregtia i ndihmon njerëzit të komunikojnë. Duhet të kemi tregti të ndershme, tregti transparente, tregti gjithëpërfshirëse”.

burimi: BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale