Bill Gates rrëfehet për humbjet. Ja për çfarë e ka fjalën ai - Business Magazine Albania

Bill Gates rrëfehet për humbjet. Ja për çfarë e ka fjalën ai

Bill Gates, bashkëthemeluesi i Microsoft, së fundmi shprehu habinë e tij për sofistikimin e modeleve të AI si ChatGPT, duke pranuar aftësitë e tyre të jashtëzakonshme.

Megjithatë, ai pranoi se nuk e kuptonte plotësisht se si këto modele kodojnë informacione komplekse.

Gates theksoi: “Isha shumë skeptik. Nuk e prisja që ChatGPT të bëhej kaq mirë”.

Në një episod të fundit të podcast-it të tij, Gates priti Sam Altman, CEO i OpenAI, për të diskutuar gjendjen aktuale dhe perspektivat e ardhshme të AI.

Dhe duke tërhequr paralele midis të kuptuarit të trurit të njeriut dhe të kuptuarit të funksioneve të brendshme të AI, Altman shprehu optimizëm se përparimet në të kuptuarit e teknologjisë AI do të rrisin zhvillimin dhe aplikimin e saj me kalimin e kohës.

Ai vuri në dukje se kur OpenAI zhvilloi GPT-1, atyre u mungonte një kuptim i thellë se si ose pse funksiononte.

Ndërsa në fjalët e tij mbi AI dhe zhvillimin e saj, Bill Gates theksoi potencialin e tij për të adresuar sfida të rëndësishme shoqërore, të tilla si zgjidhja e çështjeve komplekse sociale dhe transformimi i kujdesit shëndetësor dhe arsimit.

Gates është shprehur gjithashtu edhe rreth efekteve të inteligjencës artificiale të avancuar, veçanërisht në lidhje me “zëvendësimin e vendeve të punës”.

Ai pranoi: “Edhe unë mund të humbas punën time”.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0