Bashkëthemeluesi i Apple parashikon se cila kompani do të ndryshojë botën (dhe nuk është Apple) - Business Magazine Albania

Bashkëthemeluesi i Apple parashikon se cila kompani do të ndryshojë botën (dhe nuk është Apple)


Steve Wozniak, i cili themeloi Apple së bashku me Steve Jobs, mendon se Elon Musk është në prag të një zbulimi teknologjik.

Ai ka njohuri rreth përparimeve teknologjike. Si bashkë-themelues i Apple, Steve ndërtoi kompjuterin e parë të kompanisë, Apple I, me dorë.

Wozniak mendon se sot egziston një kompani, që ka shansin më të mirë për të ndryshuar botën dhe nuk është Apple, ajo për të cilën po flet.

“Unë mendoj se Tesla është në rrugën e duhur tani,” tha ai në një intervistë për Bloomberg. “Ata përkushtohen shumë dhe përpiqen të realizojnë gjëra shumë të rrezikshme,” tha ai.

“Idetë për rrugë nëntokësore për të shpëtuar nga trafiku në qytetet e mëdha apo idetë e Hyperloop për të përshpejtuar trafikun pa patur nevojë të marrin avionin, unë vë bast që do të realizohen nga Tesla” – tha ai.

Tesla nuk është drejtpërdrejtë e përfshirë me ‘The Boring Company’, projektin e gërmimit të tunelit i cili ka nisur në Los Angeles në fillim të këtij viti nga Elon Musk, apo me projektin Hyperloop. Por këto inovacione lidhen ngushtë me teknologjinë që Tesla po zhvillon. Wozniak vuri në dukje se ndryshimi i mënyrës se si njerëzit udhëtojnë mund të ketë një ndikim masiv në të gjithë botën.

“Të gjithë kanë nevojë për transport,” tha ai. “Gjithkush e di se teknologjia e vetë-drejtimit do të sjellë një ndryshim të madh, të suksesshëm në jetët tona.”

Wozniak dhe Steve Jobs, të dy ish-punonjës të HP-së, bashkë-themeluan Apple në vitin 1976. Wozniak u largua nga Apple në vitin 1985, por ruajti disa nga aksionet e tij, të cilat janë vlerësuar me vlerë rreth 100 milionë $. Aktualisht ai shërben si shef shkencor në kompaninë softuerike “Primary Data” Silicon Valley. Kapitalizimi aktual i tregut të Apple është 750 miliardë $.

Në intervistë, bashkëthemeluesi i Apple tha gjithashtu se Tesla përfiton nga të pasurit e një personi si Musk në krye, i cili përfytyron produkte që ai vetë do të donte të përdorte dhe pastaj mbikëqyr procesin e dizenjimit.

“Ishte me të vërtetë e ndërtuar bazuar mbi jetën e Elon, pra se cilën makinë do të donte ai” tha Wozniak për Modelin S të Teslës, makinën e parë që kompania ndërtoi pas publikimit në vitin 2010. “Ajo përshtatet me idealin e një personi”.

“Kur të menduarit vjen nga vetja, duke e ditur atë që ju doni shumë në jetë dhe duke qenë në kontroll të saj, në atë moment ju do të ndërtoni produktet më të mira.”

Burimi: inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0