Thënie nga Steve Jobs që do t’iu motivojnë të ndryshoni botën


“Puna ime nuk është të tregohem i mirë me punonjësit. Puna ime është t’i bëj ata më të mirë.”

“Ju duhet të besoni në diçka: në fat, në jetën tuaj, në karma, nuk ka rëndësi sepse besimi mbi to, do t’iu tregojë rrugën dhe do t’iu japë konfidencën për të ndjekur zemrën tuaj.”

“Njerëzit mendojnë se fokusi ka të bëjnë më të thënit ‘Po’ të gjërave në të cilat duhet të fokusoheni. Por në fakt nuk është kështu. Ka të bëjë me të thënit ‘Jo’ të qindra gjërave të mira që ekzistojnë.”

“Ndonjëherë kur krijoni diçka inovative, ju bëni gabime. Është më mirë t’i pranoni ato shpejt dhe të përmirësoheni në inovacionet e ardhshme.”

“Gjërat më të mëdha në biznes nuk janë bërë kurrë nga një person, ato janë realizuar nga një ekip.”

“Ndonjëherë jeta të godet gjatë rrugës. Kurrë mos e humb besimin.”

“E vetmja mënyrë për të bërë punë të mëdha është të duash atë që bën. Nëse nuk e keni gjetur ende, vazhdoni kërkoni. Mos ngurroni.”

“Qëndro i etur. Qëndro në humor të mirë.”

“Kini kurajon që të ndiqni zemrën dhe intuitën tuaj. Ato, në një farë mënyre, e dinë se çfarë ju doni të bëheni. Çdo gjë tjetër është sekondare.”

“Koha juaj është e limituar, kështu që mos e shpenzoni atë duke jetuar jetën e dikujt tjetër.”

Burimi: millionairessayings1.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale