Thënie nga Steve Jobs që do t'iu motivojnë të ndryshoni botën - Business Magazine Albania

Thënie nga Steve Jobs që do t’iu motivojnë të ndryshoni botën


“Puna ime nuk është të tregohem i mirë me punonjësit. Puna ime është t’i bëj ata më të mirë.”

“Ju duhet të besoni në diçka: në fat, në jetën tuaj, në karma, nuk ka rëndësi sepse besimi mbi to, do t’iu tregojë rrugën dhe do t’iu japë konfidencën për të ndjekur zemrën tuaj.”

“Njerëzit mendojnë se fokusi ka të bëjnë më të thënit ‘Po’ të gjërave në të cilat duhet të fokusoheni. Por në fakt nuk është kështu. Ka të bëjë me të thënit ‘Jo’ të qindra gjërave të mira që ekzistojnë.”

“Ndonjëherë kur krijoni diçka inovative, ju bëni gabime. Është më mirë t’i pranoni ato shpejt dhe të përmirësoheni në inovacionet e ardhshme.”

“Gjërat më të mëdha në biznes nuk janë bërë kurrë nga një person, ato janë realizuar nga një ekip.”

“Ndonjëherë jeta të godet gjatë rrugës. Kurrë mos e humb besimin.”

“E vetmja mënyrë për të bërë punë të mëdha është të duash atë që bën. Nëse nuk e keni gjetur ende, vazhdoni kërkoni. Mos ngurroni.”

“Qëndro i etur. Qëndro në humor të mirë.”

“Kini kurajon që të ndiqni zemrën dhe intuitën tuaj. Ato, në një farë mënyre, e dinë se çfarë ju doni të bëheni. Çdo gjë tjetër është sekondare.”

“Koha juaj është e limituar, kështu që mos e shpenzoni atë duke jetuar jetën e dikujt tjetër.”

Burimi: millionairessayings1.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0