Apple: “Studentët që përdorin laptopët e Google në shkollë nuk do të kenë sukses" » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 14/11/2019

Apple: “Studentët që përdorin laptopët e Google në shkollë nuk do të kenë sukses”

Share
nga Anerola Torollari
Nën 14, 2019
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Kreu i Marketingut të Apple, Phil Schiller në një intervistë për CNET ditën e mërkurë sulmoi Chromebooks të Google, duke thënë se studentët që i përdorin ato nuk do të kenë sukses.

Komentet janë një përshkallëzim i retorikës së Apple për tregun konkurues K-12 në Shtetet e Bashkuara, ku po humbet ndaj Google dhe Microsoft.

“Chromebook-et kanë arritur në klasa sepse, sinqerisht, ato janë mjete të lira për testimin e kërkuar,” tha Schiller gjatë një interviste për të promovuar një MacBook Pro me një çmim prej 2,400 dollarë. “Nëse gjithçka që dëshironi të bëni është të testoni fëmijët, dakord, mbase një fletore e lirë do ta bëjë këtë. Por ata nuk do të kenë sukses.”

Lexoni: Bëjeni iPhone-in tuaj të vjetër të duket si iPhone 11 Pro me këtë sticker të ri

Në një tweet të dërguar pasi u botua kjo histori, Schiller tha se “çdo fëmijë ka aftësinë që të ketë sukses”.

Tani për tani, ka shumë më tepër Chromebook që u shiten shkollave sesa lloje të tjera të kompjuterëve. Në vitin 2018, 60% e të gjithë laptopëve dhe tabletëve të blerë për klasat e SHBA ishin Chromebooks, me kompjuterë të mbështetur nga Microsoft Windows. IOS dhe macOS i Apple kishin 18% të tregut, sipas statistikave nga Futuresource Consulting.

“Në pikën kur distriktëve të SHBA u duhej të blinin pajisje për vlerësim online në shkallë masive, Chromebooks ishte qartësisht më i lirë se ofertat konkurruese”, tha analisti i Futuresource Michael Boreham në një email.

Argumenti i Schiller kundër Chromebooks mbështetet tek një studim i bërë “shumë vite më parë” brenda në Apple, i cili tregonte se fëmijët mësojnë më mirë kur angazhohen. Për të maksimizuar angazhimin, shkollat ​​duhet të blejnë “mjete mësimore të përparuara” si iPad i Apple.

Tregu i arsimit amerikan pritet të arrijë në 43 miliardë dollarë në shitje në vitin 2019, sipas një vlerësimi nga Technavio në fillim të këtij viti. Studentët, të cilët ndihen të kënaqur me programin e një kompanie të caktuar në shkollë mund të mbeten klientë kur rriten dhe blejnë kompjuterët e tyre.

Tregu i arsimit është i rëndësishëm për Apple, i cili mbajti një event për shtyp në një shkollë në Çikago në fillim të vitit 2018 duke diskutuar strategjinë e saj arsimore dhe programin “Të gjithë mund të kodojnë” në të cilin Apple krijon kurikula për shkenca kompjuterike që i shpërndan në shkolla falas. Vitin e kaluar, Apple njoftoi se do të krijojë një kurs të ri për nxënësit e shkollave të mesme duke u përqëndruar në gjuhën e programimit të Apple, Swift.

Lexoni: Trump qorton sërish drejtorin e Apple për butonin ‘home’

Apple njoftoi gjithashtu një përditësim në iPad-in e tij në këtë event dhe tha se do ta shesë atë në shkolla për 300 dollarë pas një zbritje arsimore.

Përveç kostos, Google gëzon një avantazh konkurrues ndaj Apple me programin e tij të Google Classroom, sipas Boreham. Google Classroom lejon studentët të hyjnë në çdo Chromebook për të parë profilin e tyre dhe punën e ruajtur. Programi i menaxhimit të pajisjes së Google është gjithashtu më i përshtatshëm për administratorët e IT, shtoi ai.

“Të dyja Microsoft dhe Apple kanë shtuar dhe zgjeruar zgjidhjet e tyre me pajisje të modernizuara dhe më të lira, e një gamë më të gjerë aplikacionesh dhe mjetesh, por deri më tani ka shenja të një ndryshimi të rëndësishëm të pjesës së tregut në OS,” tha Boreham.

/CBNC

Subscribe në kanalin tonë në YouTube


Evente