Trump qorton sërish drejtorin e Apple për butonin ‘home’


Presidenti amerikan ka publikuar një tweet përmes së cilës e ka kritikuar Cook mbi vendimin e Apple në vitin 2017 për të larguar butonin fizik të “Home” në pjesën e përparme të modeleve të reja të iPhone.

Trump shkroi: “Për Tim: Butoni në IPhone ishte më i mirë se SWIPE!”

Që nga modeli i parë në 2007, telefonat iPhone shfrytëzuan një buton fizik që i kthente përdoruesit në ekranin fillestar.

Lexoni gjithashtu:

Trump e ka sulmuar CEO-n e Google Sundar Pichai, duke thënë se është duke e vëzhguar

Por një dekadë pasi doli telefoni origjinal, edicioni i vitit 2017 i iPhone, iPhone X, u bë versioni i parë që shmangu butonin në favor të kontrolleit me rrëshqitje që kërkon nga përdoruesit rrëshqitje me gishtat nëpër ekran, me gjeste të ndryshme.

Nuk është e qartë se çfarë e shtyu Trump-in të bëjë një pretendim të tillë për ndryshim tani, më shumë se dy vjet pasi u zbatua për herë të parë.

Por Trump ka qenë kritik edhe më parë për dizenjot e iPhone

Në vitet 2013 dhe 2014, Trump ka shkruar shumë herë në Twitter se Apple duhet të prezantojë një iPhone me një ekran më të madh – diçka që kompania përfundimisht e bëri, duke filluar me iPhone 6 Plus.

BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale