Trump e ka sulmuar CEO-n e Google Sundar Pichai, duke thënë se është duke e vëzhguar


Trump tha se Pichai kishte vizituar Shtëpinë e Bardhë dhe ishte “duke punuar shumë për të shpjeguar se çfarë pune të shkëlqyeshme po bën Administrata Trump, që Google nuk ishte e përfshirë në ushtrinë e Kinës, dhe se ata nuk e ndihmuan Hillary-n e Shtrembër kundër meje në Zgjedhjet e vitit 2016.”

Pichai dhe drejtuesit e tjerë të teknologjisë kanë vizituar në mënyrë të përsëritur Shtëpinë e Bardhë që kur Trump u zgjodh president më 2016.

Nuk ishte e qartë se cilit takim me Pichai po i referohej Trump, dhe përfaqësuesit e shtypit të Shtëpisë së Bardhë nuk e sqaruan menjëherë. Takimi i fundit i Pichai me Trump ishte në Mars, kur të dy burrat diskutuan marrëdhëniet me Kinën dhe “drejtësinë politike”, tha Trump.

Trump ka bërë akuza të ngjashme ndaj Google edhe më parë, dhe javën e kaluar Peter Thiel, anëtar i bordit në Facebook, publikoi një artikull të ashpër në New York Times duke shkatërruar marrëdhëniet e Google me Kinën.

Google i ka mohuar në mënyrë të përsëritur këto akuza.

BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale