Ekonomia në hall nga hemoragjia e burimeve njerëzore - Business Magazine Albania

Ekonomia në hall nga hemoragjia e burimeve njerëzore

burime njerëzore

Nga Aurora Sulce, drejtuese e Fast News Economy

Emigracioni i vazhdueshëm dhe i pandalshëm vitet e fundit ka “goditur” tregun e punës, duke materializuar efektet e pritshme të kësaj situate. Të gjesh punëtorë sot, qoftë edhe të pakualifikuar është shndërruar në një sfidë. Teksa kërkesa është më e lartë sesa oferta, për herë të parë balanca anon për nga burimet njerëzore.

Aktualisht, thuajse të gjithë sektorët e ekonomisë po vuajnë për fuqi punëtore, duke bërë që shumë industri të punojnë me kapacitet të kufizuar. Situata është më problematike në turizëm, me sezonin turistik në prag dhe fluksin prej 14 milionë turistë që presim këtë vit, por edhe në degë të tjera, si shërbimet, prodhimi, bujqësia dhe ndërtimi.

Ndërkaq të dhënat zyrtare flasin për rënie të papunësisë deri në 10.6% në fund të vitit 2023, niveli më i ulët i viteve të fundit. Kundrejt 2022-it, papunësia në vend është zvogëluar me 0.2%.

 

Por kjo rënie nuk reflekton situatën reale në tregun e punës. Kjo duke pasur parasysh tre faktorë. Së pari, tkurrjen e popullsisë nga emigracioni i lartë. Duke mbetur më pak njerëz në vend, rrjedhimisht edhe papunësia del më e ulët.

Së dyti, jo të gjithë të papunët i drejtohen zyrave të punësimit për t’u regjistruar. Kjo do të thotë se ekziston një papunësi informale, e cila nuk është përfshirë në shifrën zyrtare.

Faktori i tretë është situata në sektorin e bujqësisë. Sipas ligjit, kushdo që jeton në fshat dhe zotëron një ngastër toke quhet automatikisht i punësuar, pavarësisht nëse e punon atë  apo jo apo nxjerr të ardhura. Sipas INSTAT, në bujqësi rezultojnë të punësuar mbi 450 mijë vetë.

Për të mbushur boshllëqet në tregun e punës,  qeveria ka hedhur idenë për zëvendësimin e punonjësve shqiptarë me të huaj. Një eksperiment që nga vetë biznesi ka mbi dy vite që ka nisur dhe që po rezulton i pasuksesshëm.

Të dhënat zyrtare tregojnë se të huaj me leje pune në vendin tonë janë 9825 individë. Kundrejt vitit 2022, numri është rritur me 1520. Por pavarësisht tendencës në rritje, të huajt me leje pune përbëjnë më pak se 1% të totalit të të punësuarve në vend, duke bërë që të jenë të papërfillshëm kundrejt kërkesave dhe nevojave të tregut.

Të huajt me leje pune rezultojnë kryesisht të angazhuar në akomodim dhe shërbim ushqimor; në ndërtim dhe tregti, duke lënë të pambuluar shumë sektorë të tjerë ku ka nevoja.

Një fjalë e urtë popullore thotë: “shtëpia nuk mbahet me miell hua”. Ndaj zgjidhja, më shumë sesa me sy nga të huajt duhet të jetë në vend, me përmirësimin e kushteve të punësimit, ku përvec pagave të garantohen edhe elementë të tjerë që e bëjnë një person të punojë me kënaqësi. Kjo do të thotë një ndryshim i mendësisë ku punëmarrësi të shihet si “aset” nga punëdhënësi, por edhe biznesi të mos jetë i vetëm në këtë proces, që rrit kostot për të, në një moment të vështirë. Por të ndihmohet nga qeveria, që të finale të përfitojnë të gjithë.

Fastnews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0